Ryba Robot

Niedługo nasze porty i wody przybrzeżne będą patrolowane przez ryby roboty. Dzięki dotacji Unii Europejskiej (3.6$ mln) rozpoczęto program mający na celu stworzenie urządzenia odpowiedniego do  badanie  natlenienia oraz zanieczyszczenia wód przybrzeżnych. Zadaniem zajęli się naukowcy z Uniwersytetu z Essex w Wielkiej Brytani, którzy stworzyli i przetestowali robota, który będzie w stanie podołać temu zadaniu.

Urządzenie wyposażone jest w szereg czujników chemicznych, które są w stanie sprawdzić natlenienie wody, wyłapać wycieki oleju ze statków oraz inne zanieczyszczenia przeciekające do wody z podwodnych rur. Grupa tych urządzeń patrolująca dany obszar, mająca możliwość komunikowania się miedzy sobą za pomocą odpowiedniego sonaru, przesyłała by zgromadzone dane z powierzchni za pomocą sygnału WIFI, dzięki czemu możliwe byłoby stworzenie obrazu 3D zanieczyszczeń badanej przestrzeni.

Ryby roboty nie wymagają sterowania, odpowiednie czujniki pozwolą im uniknąć zderzenia z ewentualnymi przeszkodami. Ryba będzie wiedziała również, w którym momencie i jak wrócić do bazy, aby załadować akumulatory, które pozwalają jej pływać przez 8 godzin. Można się zastanawiać, dlaczego nie użyto do tego celu miniaturowej łodzi podwodnej, tylko tak skomplikowane urządzenie naśladujące rybę. Dla naukowców było to oczywiste, nie chcieli szukać i wymyślać nic nowego, skoro do dyspozycji mieli efekt milionów lat ewolucji. Kształt ryby i jej sposób poruszania się w wodzie jest idealnym i bardzo wydajnym energetycznie.
Prototypy tych robotów testowane sąÂ  od 2005r. w Londyńskim Akwarium, koszt jednego to około 28000$.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eO9oseiCTdk[/youtube]
Pierwszym portem, gdzie ryby roboty maja przejść chrzest bojowy ma być Port Gijon w północnej Hiszpani. Roboty mają mieć długość około 1.5m, czyli mają być większe od ich prototypów. Wiadomo też, że na pewno nie będą mieć tak błyszczącej i kolorowej łuski, czy będzie to inny rodzaj poszycia, czy po prostu inny kolor, tego jeszcze nie wiadomo.

Źródło:  The Huffington Post

3 przemyślenia nt. „Ryba Robot

  • No nie… nie dość, że nas inwigilują na ziemi, to jeszcze będą pod wodą… Nie uciekniemy przed Wielkim Bratem 😉

  • Dodatkowy stres pod wodą będzie, bo pewnie rybki będą pływały w wodach przybżeżnych całej Europy. Będzie nowy gatunek niedozwolony, który trzeba będzie poznać….Jak się strzeli przez przypadek i uszkodzi, trzeba będzie wziaść na nizałę i oddać w kapitanacie 🙂 Ale jak toto dobić i na nizałkę zapodać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *