Latarka nurkowa

Omer Monlight, fot. Snoork.pl

Omer Monlight, fot. Snoork.pl

W większości krajów, gdzie łowiectwo podwodne jest dozwolone, można je uprawiać jedynie od wschodu do zachodu słońca. Do czego zatem może przydać się nam latarka nurkowa? Kiedy rozpoczniemy naszą przygodę z łowiectwem szybko się okaże, że latarka może przydać się także podczas nurkowania w ciągu dnia. Dodatkowe światło umożliwia poprawę widoczności w warunkach złego lub braku oświetlenia podczas penetracji zagłębień, połaci gęstej roślinności podwodnej, podwodnych pieczar i jaskiń. Okazuje się także, że ma niebagatelne znaczenie w przypadku wypraw łowieckich z aparatem fotograficznym, jako doświetlenie mające na celu wydobycia zanikających pod wodą kolorów.

Rynek oferuje nam bardzo szeroki wybór latarek nurkowych. Możemy wybierać spośród bardzo drogich, dużych latarek akumulatorowych o bardzo jasnym i szerokim źródle światła, poprzez poręczne latarki o standardowych wymiarach, które są używane najczęściej przez łowców podwodnych. Kończąc na małych i tanich latarkach pomocniczych, które z powodzeniem możemy montować na pasku maski czy na głowicy kuszy.

Latarka łowcy powinna dawać mocny strumień zwartego światła pozwalający penetrować każdą szczelinę, czy zaciemnione miejsce pod wodą. Jej wielkość powinna być dopasowana do wielkości dłoni, tak aby nurek mógł nią swobodnie manewrować W zagłębieniach terenu, między skałami, czy konarami zatopionych drzew. Duże znaczenie ma także wyporność podręcznego źródła światła, która w wodzie powinna być lekko negatywna. Ułatwi nam to znacznie nurkowanie i manewrowanie latarką, niesie jednak zagrożenie, że kiedy zostanie przez nas upuszczona, możemy stracić ją bezpowrotnie. Aby zapobiec podobnym sytuacją zaleca się stosowanie retraktorów, dzięki którym możemy na stałe przymocować latarkę do pasa, nie plącząc sie jednocześnie w lince o stałej długości.

Creesi Frogman, fot. Snoork.pl

Creesi Frogman, fot. Snoork.pl

Dokonując wyboru latarki powinniśmy zwracać uwagę na jej wygodne ułożenie w ręce, ciężar, moc żarówki, zasilanie, czas pracy oraz  łatwy i wygodny dostęp do włącznika. Każdemu, kto korzysta z latarki dość często, proponował bym rozwiązanie w postaci latarki z akumulatorowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy zmuszeni do częstego kupowania nowych baterii. Jednym z takich produktów godnych polecenia jest latarka Vega 2, firmy Technisub. Uchwyt w tylnej części latarki, ogniwa umieszczone wokół osi żarówki, włączanie i wyłączanie kciukiem. dogodne wyważenie ułatwiające posługiwanie się latarką to jej podstawowe zalety. Do wad możemy zaliczyć jedynie jej duże rozmiary co czyni ją znacznie mniej poręczną w porównaniu z innymi latarkami.

Kiedy już dopasujemy sprzęt pod względem wyważenia,należy zastanowić się nad źródłem światła. Większość producentów oferuje modele latarek zarówno w wersji LED jak i tradycyjnych żarówek. Rozwiązania te różnią się miedzy sobą kształtem stożka światła oraz jego jasności i barwy. Istotne jest również zużycie prądu. Latarki LED’owe w tej konkurencji nie mają sobie równych. Dobór źródła światła oraz rodzaju i pojemności akumulatorów zapewni nam bezpieczeństwo, zapobiegając nagłemu wyczerpaniu się baterii podczas nurkowania.

Uprawiając łowiectwo należy pamiętać o tym, że polowania nocne są w niektórych państwach zabronione. Istnieją również ograniczenia w użyciu latarki podczas polowania w ciągu dnia, zabronione jest używanie latarki we Francji, Grecji, Tunezji oraz na Sardynii we Włoszech.

Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych latarek używanych przez łowców, wraz z podstawową charakterystyką:

OMER Moonlight

 • Źródło światła:  6W Halogen
 • Zasilanie:  6 AA
 • Czas pracy: 3 h

CRESSI Frogmen

 • Źródło światła: LED
 • Zasilanie:  4 AA
 • Czas pracy: 50 h

Technisub Lumen X-4/X-6

 • Źródło światła: XENON
 • Zasilanie:  4/6 C
 • Czas pracy: 6/8 h

SPORASUB FlashLED

 • Źródło światła: LED
 • Zasilanie:  6 AA
 • Czas pracy: 2 h

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *