Podsumowanie 27 Mistrzostw Świata w łowiectwie podwodnym

Kto z nas nie spędzał wakacji w Chorwacji? Piękny, przyjazny kraj w basenie Morza Śródziemnego, czaruje piękną pogodą, ciepłym, czystym morzem oraz obfitością domowego wina kupowanego prosto od producenta. Wielu z nas właśnie tam odkryło łowiectwo podwodne oraz uroki podwodnego świata dzięki masce i rurce zakupionym na przydrożnym bazarze. W zeszłym roku to właśnie Chorwaci stali się gospodarzami 27 Mistrzostwa Świata w łowiectwie podwodnym, które odbyły się w dniach 14-19 września roku w miejscowości Mali Losni.

W ubiegłorocznych zawodach wzięło udział 20 trzyosobowych drużyn z całego świata. Zabrakło wprawdzie ekipy z naszego kraju, za to na malowniczą wyspę na Adriatyku przybyli zawodnicy z takich krajów jak: Algieria, Bułgaria, Brazylia, Chile, Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Peru, Portugalia, Rosja, RPA, San Marino, Słowenia, Tahiti, Turcja, Ukraina, USA, Wenezuela, Wielka Brytania oraz Włochy.

Zgodnie z regulaminem, drużyna narodowa podczas Mistrzostw Świata musi składać się z 3 łowców, kapitana drużyny, nurka rezerwowego oraz lekarza. Koszt udziału w zawodach to niebagatelna suma 3300 Euro z noclegiem lub 2400 Euro bez noclegu. Zmagania zawodników trwały przez dwa dni, 17 i 18 września. Do wyboru zawodnicy mieli dwie strefy łowieckie w okolicy wyspy Mali Losnij i jedną strefę rezerwową. Wybór strefy następuje po wcześniejszym rekonesansie, co przewidziane jest regulaminem. Zawodnicy mają możliwość sprawdzenia stref startowych już na dwa tygodnie przed zawodami. W każdej ze stref obowiązuje jednak całkowity zakaz łowienia, zakaz nurkowania ze sprzętem scuba oraz ze wsparciem skuterów podwodnych. Strefy startowe były zamknięte na dzień przed zawodami. Każdego dnia mistrzostw zawodnicy mieli pięć godzin na to, aby dopłynąć łodziami do wybranych stref, polować i powrócić do mety.

Regulamin jasno określa zasady punktacji, zgodnie z którymi wszystkie ryby podzielone na dwie grupy:

  • I grupa – w tej grupie znajdują się kongery i mureny. Ryby te muszą mieć minimalny ciężar 2500 g, a każda ryba, która przekracza minimalną ciężar, daje zawodnikowi 1500 pkt. Oprócz punktów nominalnych za masę, 1 pkt za 1g. w tej grupie obowiązywały ograniczenia ilościowe, zawodnik nie mógł złapać więcej niż 10 ryb z obydwu punktowanych gatunków.
  • II grupa – w tej grupie znajdowały się wszystkie pozostałe gatunki ryb. Również w tej grupie istniały pewne ograniczenia. Zawodnik bowiem mógł złapać maksymalnie 12,5 kg ryb. Punkty w tej grupie były przydzielane według następujących zasad:
Gatunek Ilość Minimalny ciężar [g] Bonus
Strzępiel (Epinephelus marginatus) 1 3000 500
Seriola (Seriola dumerili) 10 2000 500
Amia (Lichia amia) 10 2000 500
Pelamida (Sarda sarda) 10 2000 500
inne 10 500 500

W przypadku przekroczenia przez zawodnika limitu złapanych ryb, zawsze największa ryba z gatunku nie jest punktowana a zawodnik dostaje karę w wysokości 500 pkt. Ryby, które mają ciężar mniejszy o 2/3 od minimalnego, generują punkty karne w wysokości 1 pkt za 1 g ryby.

Ryby niepunktowane to raje i rekiny wszelkiego rodzaju. Ponadto istniał zakaz strzelania do wargacza zielonego, ponieważ jest on w Chorwacji pod ochroną. Punkty za masę były przeliczane do postaci procentowej, aby uprościć odczytywanie wyniku. Co ważne, wszyscy zawodnicy byli testowani przez chorwacką filię Światowej Agencji Antydopingowej.

Po dwóch dniach zmagań ogłoszono następujące wyniki:

Konkurencja drużynowa:

  • I miejsce – Chorwacja – w składzie: Gospić Daniel, Buratovic Antonio, Marinov Dario;
  • II miejsce – Włochy – w składzie: De Silvestri Bruno, Bellani Stefano, Barteloni Massimiliano;
  • III miejsce – Hiszpania – w składzie: Carbonell Pedro, Karejeta Joseba, Lopez Santiago

Tutaj znajdziecie kompletną listę wyników.

Konkurencja Indywidualna:

  • I miejsceGospic Daniel – Chorwacja (41 484 pkt);
  • II miejsceBuratovic Antionio – Chorwacja (28 993 pkt);
  • III miejsceDe Silvestri Bruno – Włochy (27 100 pkt);

Tutaj znajdziecie kompletną listę wyników.

Żeby przybliżyć nieco klimat tej wspaniałej imprezy, zapraszamy do obejrzenia kilku filmów pokazujących podwodne zmagania zawodników.

[vimeo]http://vimeo.com/14523542[/vimeo]

[vimeo]http://vimeo.com/16529389[/vimeo]

[vimeo]http://vimeo.com/16587203[/vimeo]

[vimeo]http://vimeo.com/16584295[/vimeo]

[vimeo]http://vimeo.com/16477804[/vimeo]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *