Płetwy

Cressi Gara 3000 LD

Cressi Gara 3000 LD, fot. Snoork.pl

Trudno jest uprawiać ten sport bez płetw. Przekona się o tym każdy, kto spróbuje swoich sił w łowiectwie. Nurkowanie bezdechowe wymaga rozwiązań pozwalających na zanurzenie się w taki sposób, by zaangażować w to jak najmniej energii. Procesy energetyczne wyzwalają bowiem większe zużycie tlenu co nie pozwala nurkowi na dłuższe przebywanie pod wodą. Te założenia spowodowały, iż płetwy przeznaczone do łowiectwa stanowią specyficzny produkt różniący się od pozostałych długością oraz twardością pióra.

Znaczna długość płetw, dochodząca nierzadko do 1 metra, zwiększa wydajność podczas spływania, a także podczas wynurzania z dużych głębokości. Dodatkowo, duża sztywność pióra płetwy pozwala na wykorzystywanie energii powstającej podczas samoczynnego, powrotu płetwy do wyjściowej pozycji. W żargonie nurkowym mówimy że płetwa „oddaje”. Chodzi tutaj o zysk dodatkowej energii, której my sami nie musimy wkładać w proces pływania. Dzięki temu, ilość energii jaką powinien spożytkować nurek zmniejsza się znacznie przy większej efektywności nurkowania.

Najdoskonalsze płetwy do łowiectwa mają długości przekraczające 1 metr i pióra wykonane z włókna węglowego. Nam na początek wystarczą płetwy o długości ok. 80-90 cm o piórach wykonanych z tworzywa sztucznego. Wiele firm produkuje płetwy pozwalające wymienić pióra w zależności od aktualnych potrzeb nurkującego.

Długość płetw to element wtórny. Oczywiście nastawiając się na nurkowanie w płytkiej wodzie i tzw. „szuwarowanie” długie płetwy mogą okazać się zupełnie niepraktyczne. Być może naszą naukę należy zacząć od zwykłych pletw. Nie obciążają one tak kostek, nie męczą i pozwolą nam wyrobić sobie odpowiednią technikę pływania. Kupno profesjonalnych, długich, płetw to naturalny, kolejny, etap nurkowania. Gwarantuję, że każdy odczuje przesiadkę z krótkich na długie płetwy i doceni ich możliwości. Zwiększenie czasu przebywania pod wodą na wstrzymanym oddechu jest efektem gwarantowanym.

Omer Millennium

Omer Millennium, fot. Snoork.pl

Na początek należy skupić się na dopasowaniu płetw do stopy i wygodzie kalosza. Ze względu na potrzebę jak najefektowniejszego przełożenia włożonej energii nurka w siłę napędową, w nurkowaniu bezdechowym zaleca się płetwy z pełnym kaloszem. Płetwy paskowe są używane wyłącznie w okresach kiedy temperatura wody jest bardzo niska i zachodzi zagrożenie szybkiego wyziębienia stóp, przed którym najlepszą ochroną są buty nurkowe.  Jeżeli kalosz, to zachodzi potrzeba dopasowania go do stosowanych przez nas skarpet neoprenowych. Praktycznie nigdy nie kupujemy płetw w numerze stopy jaki mamy. Musimy wziąć poprawkę na skarpetę, co w praktyce oznacza kupno płetwy z kaloszem numer lub dwa większym niż nasza stopa. Najlepiej jest przymierzyć płetwę w sklepie przed zakupem w pełnym zestawie wraz z skarpetą. Poczekać chwilkę, sprawdzając czy kalosz nas nie ciśnie. Lepiej żeby był on nieco luźniejszy, ponieważ zawsze możemy zastosować „płetwotrzymacze” stabilizujące płetwę na stopie. Ze zbyt małymi płetwami już nie wiele da się zrobić. Optymalnie jest w płetwach popływać. Trudno jednak znaleźć sklep, który przyjmie od nas towar na wypadek gdy okaże się on niedopasowany. Warto zatem popytać na forum kolegów. Być może ktoś ma stopę o naszym rozmiarze, i płetwy które zamierzamy kupić. To na pewno znacznie uprości sprawę.

Nie ma sensu rozpisywać się tutaj o poszczególnych rodzajach płetw. Dodam tylko, że chyba najpopularniejsze są płetwy OMER’a i Cressi. Ostatnio popularne stają się także płetwy estońskiej firmy Leaderfins o bogatym asortymencie piór montowanych na bardzo wygodnym kaloszu OMER’a.

Najpopularniejsze i najbardziej polecane płetwy:

  • OMER Millennium
  • Cressi Gara 3000 LD
  • Mares Instinct Pro
  • Imersion Challenger
  • Beuchat Mundial Competition

Poniżej film pokazujący technikę pływania w długich płetwach

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2hvkW6YOGGY[/youtube]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *