Maska i fajka

Maska i fajka

Sporasub Mystic, fot. Snoork.pl

Sporasub Mystic, fot. Snoork.pl

Podstawowym sprzętem niezbędnym do tego, aby uprawiać jakikolwiek rodzaj nurkowania jest maska i rurka, zwana także, ze względu na swój kształt, fajką. O ile fajka służyć ma łowcy wyłącznie podczas przerw między zanurzeniami, pozwalając odprężyć się na powierzchni wody i przygotować do kolejnego nurkowania, o tyle maska stanowi jeden z najważniejszych elementów jego wyposażenia. Decydując się na wybór rurki z pośród bardzo bogatej oferty, należy zwrócić uwagę na jej kolorystykę, wygodę ustnika, jak i sposób mocowania do paska maski.

Nie potrzebujemy wydawać pieniędzy na fajki o zaawansowanych rozwiązaniach technicznych, takich jak zaworki umieszczone przy ustniku pozwalające na łatwiejsze wydmuchanie wody, która dostaje się do jej wnętrza. Ważne jest aby utrzymana była w stonowanej kolorystyce, pozwalającej na jak najłatwiejsze wtopienie się w podwodne środowisko. Producenci sprzętu przeznaczonego do łowiectwa, mają w swojej ofercie rurki w barwach maskujących przeznaczone do użytku w określonych wodach.

Ile masek, tyle profili ustnika. Aby dopasować ustnik do naszych potrzeb zwyczajnie należy wypróbować fajkę na sucho. Pamiętajmy, iż przebywając w wodzie kilka godzin, najbardziej błahy szczegół nie dopasowany do naszych preferencji może wzbudzić ogromną frustrację. Dokładniejsze sprawdzenie i dopasowanie sprzętu zagwarantuje nam większą frajdę z uprawiania tego sportu. Większość rzeczy i tak przyjdzie z czasem, warto jednak przygotować się na pewne okoliczności.

Sporasub Breeze, fot. Snoork.pl

Sporasub Breeze, fot. Snoork.pl

Sposób mocowania do paska maski. Tutaj także możemy natknąć się na wiele patentów. Są łowcy, którzy nie używają żadnych elementów mocujących, wtykając fajkę bezpośrednio pod pasek. Większość z nas używa jednak wszelkiego rodzaju klipsów. Zasada jest jedna, należy tak przymocować fajkę aby zapobiec przypadkowemu zagubieniu jej podczas nurkowania. Fajka służy bowiem głównie do wentylacji na powierzchni wody. Nurkując,  zaleca się wyciągnięcie rurki z ust, zapobiegnie to ewentualnemu nalaniu się wody do dróg oddechowych podczas utraty przytomności pod wodą. Jak to działa?

Podczas utraty przytomności usta zaciskają się na jakiś czas automatycznie zapobiegając przelaniu się wody. Trzymając fajkę w ustach, uniemożliwiamy ich zamknięcie i woda wlewa się bez żadnych przeszkód. Pamiętajmy, że te parę sekund, może uratować nam życie. Może to jest czas potrzebny na to, żeby kolega wyciągną nas z wody?

Na koniec dodam jeszcze, że w zależności od akwenu na jakim nurkujemy możemy dopasować fajkę pod względem jej długości. Przy nurkowaniu na otwartym morzu, podczas falowania wody, często dochodzi do zalewania rurki. Jest to dość irytujące na dłuższą metę, dlatego przy takich nurkowaniach wybieramy rurkę nieco dłuższą.

Więcej uwagi należy poświęcić podczas zakupu maski. Maski służące do łowiectwa podwodnego różnią się bowiem dość znacznie od tych używanych przy nurkowaniu z butlą, czy też snoorklingu. Najważniejsze bowiem, by maska miała jak najmniejszą pojemność we wnętrzu, była bardzo wygodna, a przy tym zapewniała jak największy kąt widzenia. Wśród masek dostępnych na rynku możemy spotkać takie, które zabarwione są, podobnie jak rurki, na kolor maskujący, a także takie, których szkła mają odblaskową powłokę, co podobno zwiększa nasze szanse przy spotkaniu z rybą „face to face”.

Omer Alien, fot. Snoork.pl

Omer Alien, fot. Snoork.pl

Należy zwrócić uwagę na wygodę maski. Ważne jest, by pod fartuchem silikonowym nie było żadnych zgrubień elementów konstrukcji, które mogłyby uciskać twarz pod wpływem działania wysokiego ciśnienia, podczas nurkowania na znaczne głębokości. Uwagę należy zwrócić także na system mocowania pasków. Musi on być niezawodny, nie pozwalający na ich wysuwanie, a z drugiej strony nie sprawiający trudności podczas konieczności szybkiej regulacji na twarzy.

Nigdy nie kupujemy maski w ciemno! Każdą maskę należy przymierzyć i sprawdzić czy pasuje do naszej twarzy. Najprostszym sposobem jest zassanie maski na twarzy na sucho, jeżeli trzyma się dobrze, nie przejawiając tendencji do odpadania, oznacza to dobry wybór. Każdy indywidualnie dopasuje maskę do swoich potrzeb. Jeżeli nie nurkujemy na znaczne głębokości możemy z powodzeniem używać wygodnych, dużych masek o szerokim polu widzenia, stosowanych w nurkowaniu sprzętowym. Zanim zdecydujecie się na konkretny model podpytajcie kolegów i poczytajcie testy, które znajdziecie w naszym dziale z artykułami.

Większość z nas posiada kilka masek różnego typu stosując je zamiennie na różne okazje. Posiadanie maski zapasowej, to praktycznie konieczność. Często zdarza się bowiem urwanie paska nie możliwe do naprawy od ręki. Taka sytuacja może nam skutecznie zepsuć wyjazd łowiecki, jeżeli nie mamy sprzętu w zapasie. Taka zapobiegliwość tyczy się praktycznie całości wyposażenia niezbędnego w łowiectwie.

Najpopularniejsze i najbardziej polecane maski:

  • O.ME.R Alien
  • O.ME.R. Olympia
  • Mares Star
  • Sporasub (Mares) Samurai
  • Sporasub Mystic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *