Freediving pod lodem – Rekord Guinnessa

Sahika

Sahika Ercumen, fot. apnea.cz

Nie tak dawno wkroczyliśmy w nowy rok, a już docierają do nas informacje o rekordach w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. 12 lutego turecka zawodniczka Sahika Ercumen, Instruktorka Apnea Academy, ustanowiła nowy Rekord Guinnessa we freedivingu pod lodem. Turczynka pokonała odległość 110 m dystansując najlepszy wynik zarówno w męskiej, jak i żeńskiej kategorii. Dotychczasowe rekordy w tej ekstremalnej dyscyplinie wynosiły odpowiednio 108 m i 70 m.

Próba nurkowa odbyła się w Austrii, gdzie Sahika nurkowała w zimnych wodach jeziora Weissensee, pod największym naturalnym lodowiskiem w Europie, o powierzchni 6,5 km kwadratowego. Niezwykle uradowana zawodniczka tak oto podsumowała swoje nurkowanie:

„Przygotowywałam się od dawna do tej próby. Moim celem było pobicie rekordu mężczyzn. Chciałam być najlepsza w obu kategoriach, bez wyjątku. Dodatkową mobilizacją było pobicie rekordu męskiego, które miało miejsce trzy tygodnie wcześniej. Ten wynik znacznie podniósł poprzeczkę, a ja musiałam sobie z tym poradzić.”

GWR został zrealizowany w obecności urzędników z Guiness i po zakończeniu procedur urzędowych otrzyma certyfikat.

Jedno przemyślenie nt. „Freediving pod lodem – Rekord Guinnessa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *