Wyspy Owcze – rzeź waleni czy podtrzymywanie tradycji?

Na środku Morza Północnego, pomiędzy Skandynawią, Wielką Brytanią i Islandią, znajduje się mały kompleks wysp wulkanicznych. Wyspy Owcze, bo to właśnie o nich mowa, zamieszkuje około 47 tysięcy Duńczyków, mających drastyczny zwyczaj.

Calderones Globicephala, fot. www.elicriso.it

Calderones Globicephala, fot. www.elicriso.it

Co roku w okolicach Wysp Owczych pojawiają się grindwale, walenie podobne do delfinów, jednak nieznacznie od nich większe. Podczas krótkiego sezonu połowowego ludność wysp owczych, zwana farerczykami, wypływa w morze aby zapędzić grindwale do zatoki, gdzie uzbrojeni w haki ludzie rozpoczynają polowanie.

Woda w zatoce zmienia kolor z granatowego na czerwony. Setki gapiów przychodzą zobaczyć jak młodzież wchodząca w dorosłość, wyciąga na brzeg za pomocą haków wbijanych w skórę, dziesiątki waleni. Polowania na grindwale odbywają się głównie dla utrzymania tradycji tych niewielkich wysp. Pozyskane w ten sposób mięso morskich ssaków przeznacza się na spożycie. W większości krajów podobne działania są nielegalne i bardzo ciężko zobaczyć co się dzieje na wybrzeżach. W tym jednak przypadku polowania to prawdziwe widowisko, odbywają się w pobliżu wiosek rybackich i może je zobaczyć każdy. Mieszkańcy wysp owczych nie wstydzą się swoich zwyczajów i ostro odpowiadają na sprzeciwy wypływające z proekologicznych organizacji pozarządowych. Głównym argumentem kontrataku jest fakt, iż połowy dotyczą gatunku, który nie jest zagrożony, i który odradza się co roku. Pytanie tylko jak długo.

Poniżej znajdziecie film ukazujący tradycyjny sposób połowu grindwali przez farerczyków.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P5_KGWsuS4A&feature=related[/youtube]

9 przemyśleń nt. „Wyspy Owcze – rzeź waleni czy podtrzymywanie tradycji?

 • Gdzie są Grinpisiory w takich sytuacjach? Potrafią tylko się wiązać do drzew i bronić pieprzonych żabek czy ślimaków w Dolinie Rospudy albo bojkotować inwestycje, gdzie wietrzą sute łapóweczki pod stołem za odstąpienie od protestów.

 • Trzeba to Danii wytknąć przy okazji objęcia przewodnictwa w Europie…

 • Ja bym chetnie tych wszystkich cwaniaków z plaży nadział na chak ciekawe czy w tedy tez by im sie podobało….

 • To jest chore i nieludzkie . Takich ludzi powinno się zamknąć lub zabić ! ;p

 • Rozumie tradycję lecz to jest cyrk dla ludzi z luzami na synapsach .

  Zawsze chciałem odwiedzić WYSPY OWCZE w drodze na ISLANDIĘ ale…..tera już nie chcę ! ! !

  Adrian Sucha Beskidzka .

 • To nie polowanie, to okrutne morderstwo! Straszne jest pomyslec i o tym ze ich male dzieci biora w tym udzial. Wsrod stad grindwali znajduja sie ciezarne samice, Male dziecie bawia sie ich plodem….To nie tradycja, to makabra choreg spoleczenstwa

 • Byliście kiedy w ubojni ??? wiele sie nie różni….. Człowiek człowieka czasem zabija dla przyjemności a tu chodzi o mięso!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *