Książki o nurkowaniu swobodnym i łowiectwie podwodnym po polsku

Na palcach jednej ręki można wyliczyć polskojęzyczne książki traktujące o łowiectwie podwodnym oraz freedivingu. Prawda jest jednak taka, że dzięki wzrostowi popularności nurkowania na wstrzymanym oddechu, możemy liczyć na kolejne pozycje dotyczące tej dyscypliny sportu. Póki co pozostaje uzupełniać własna wiedzę korzystając z informacji zawartych w internecie oraz bazując na książkach napisanych w językach obcych. Zawsze jednak trzeba od czegoś zacząć, dlatego postanowiłem zebrać w jednym miejscu te tytuły, które są dostępne w naszym ojczystym języku. Część z nich znajdziecie w księgarniach, inne można znaleźć jedynie na serwisach aukcyjnych. Nadgryzione zębem czasu przedstawiają prawdziwą wartość kolekcjonerską.

„Moana”, Bernard Gorsky

Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 1966
Tytuł oryginału: Expedition „Moana”
Tłumacz: Stolarek Zbigniew

Książka ta jest kultowa dla wszystkich płetwonurków. Jej autor Polak, mieszkający w Paryżu (jego nazwiska brzmi naprawę Górski) opisał tu trzyletni rejs żaglowcem „Moana”. Trasa wyprawy obejmowała Tanger, Wyspy Karaibskie, Kanał Panamski, Wyspy Galapagos, Wyspy Markizy, Morze Koralowe, Wyspy Kokosowe, Ocean Indyjski do Suezu i St. Tropez. Nie zwykłe miejsca odległe zakątki i niesamowite opisy podwodnego świata w każdym budzą chęć do dalekiej morskiej podróży i nauki nurkowania.

Książka wprowadzi czytelnika na pokład „Moany” i pozwoli wyruszyć w podróż naokoło świata, przez morza tropików. Będzie tam przeżywał dramatyczne przygody płetwonurków w koralowych puszczach, będzie uczestniczył w codziennych emocjonujących spotkaniach z mieszkańcami głębin,w płynnym żywiole mant, barakud, rekinów !

(opis zapożyczony ze strony antykwariat-mit.pl)

„Trzej łowcy na dnie morza”, Hans Hass

Wydawnictwo: MON
Rok wydania: 1958
Tytuł oryginału: 3 Jager auf dem Meeresgrund
Tłumacz: Witold Zubrzycki

Hans Hass urodził się 23 stycznia 1919 w Wiedniu. Po raz pierwszy zetknął się z podwodnym światem Morza Śródziemnego w lipcu 1937 roku, podczas wakacji na południu Francji. Przebywając w Cap d’Antibes spotkał człowieka, który pokazał mu czym jest podwodne polowanie. Zafascynowany tym pięknym sportem przyglądał się mistrzowi aby już niedługo samotnie kontynuować podwodną przygodę. Pochłonięty całkowicie światem, który odkrył pod powierzchnia morza, zapragnął poznać jego niezwykłą biologię. Już w sierpniu tego samego roku, po powrocie z południa Francji, wygłosił w Wiedniu swój pierwszy wykład.

Oprócz pasji do badań naukowych, Hass posiadał również zamiłowanie do przygody, Rok później, w wieku 19 lat podjął swoją pierwszą wyprawę. Udał się do byłej Jugosławii w towarzystwie kilku przyjaciół z Uniwersytetu w Wiedniu, gdzie studiował prawo. Podczas tej wyprawy Hass kontynuował swoje zamiłowanie do podwodnych polowań. W Jugosławii wykonał także pierwsze podwodne zdjęcia przy użyciu wodoszczelnej obudowy własnej konstrukcji.

W 1939 roku Hass wyruszył w kolejna podróż na którą zabrał dwóch przyjaciół: Alfreda von Wurziana i Jörga Böhlera. Celem podróży były Karaiby. Relacja z tej właśnie wyprawy stanowi główny wątek książki. Autor wraz towarzyszami przeżywa wiele ekscytujących przygód, większość z nich pod wodą. Podczas pobytu na wyspach nagle wybucha II wojna światowa, która zmusiła trzech przyjaciół do przedłużenia pobytu na Karaibach. Ostatecznie wyprawa trwała dziewięć miesięcy. Po powrocie do Wiednia, Hass przerwał studia prawnicze i zajął się zoologią, przeciwstawiając się woli ojca.

„Homo Delphinus. Czlowiek delfin”, Jacques Mayol

Wydawnictwo: Wielki błękit
Rok wydania: 2009
Tytuł oryginału: Homo Delphinus. The Dolphin within Man
Tłumacz: Janusz Ochab

„HOMO DELPHINUS” odniósł wielki sukces we Włoszech, Francji, Rosji, a później także w Japonii, gdzie stał się prawdziwym bestsellerem i uważany jest za biblię wszystkich nurkujących na wstrzymanym oddechu. Jacques Mayol był badaczem i światowej sławy nurkiem, któremu szerokie uznanie przyniosły pionierskie prace w zakresie głębokościowego nurkowania na wstrzymanym oddechu oraz jego historyczne, rekordowe nurkowanie na głębokość 100 metrów, dokonane podczas programu eksperymentalnych i medycznych badań nad nurkowaniem. Osiągnął tę zadziwiającą głębokość jako pierwszy człowiek w historii, nurkując w taki sam sposób jak delfiny, na jednym oddechu, i zadając w ten sposób kłam opiniom fizjologów!

W książce Jacques Mayol rozwija koncepcję „HOMO DELPHINUS”, której jest jedynym i prawdziwym twórcą. Odkrywanie jego miłości do morza i naszych morskich „kuzynów”, waleni, pozwala obudzić w naszej podświadomości pytania, nad którymi nigdy dotąd się nie zastanawialiśmy:
Czy człowiek naprawdę pochodzi od stworzeń wodnych? Jak może na nowo obudzić uśpione zdolności ciała i ducha oraz mechanizmy psychologiczne, jak może sięgnąć do głębi swego psyche i genetycznego make-upu, by wykorzystać potencjał swego wodnego pochodzenia, by stać się „HOMO DELPHINUS”?

Mayol odważnie próbuje wyjaśnić zamiłowanie człowieka do wody, a w szczególności morza i oceanów. Jako wizjoner wykazuje słuszność koncepcji narodzin w wodzie. Jako badacz Mayol zabiera nas w różne strony świata, by pokazać nam ludzi, którzy szukając zarobku lub pożywienia wciąż nurkują w sposób, w jaki robiono to od tysięcy lat, w „bezdechu”. Jako poeta przywołuje wiele mitów i legend związanych z morzem. Książka „HOMO DELPHINUS” opisuje „drogę” duchowej więzi człowieka z morzem. To książka nie tylko dla pasjonatów nurkowania, ale i dla wszystkich ciekawych świata i wielkich ludzi tworzących historię. A takim był bez wątpienia Jacques Mayol.

(opis zapożyczony ze strony wysylkowa.pl)

„Podręcznik freedivingu”, Umberto Pelizzari, Stefano Tovaglieri

Wydawnictwo: Wielki Błękit
Rok wydania: 2009
Tytuł oryginału: Manual Of Freediving. Underwater On A Single Breath
Tłumacz: Ochab Janusz

„PODRĘCZNIK FREEDIVINGU” to najlepszy, bogato ilustrowany, aktualny przewodnik po świecie freedivingu, przeznaczony nie tylko dla początkujących nurków bezdechowych. Ten znakomity podręcznik będzie towarzyszyć czytelnikowi w odkrywaniu fascynującego podwodnego sportu. Książki tej nie powinno zabraknąć w biblioteczce żadnego nurka, który pragnie rozwijać swoją technikę oddychania, pływania i nurkowania, a także poszerzyć swoją wiedzę i lepiej poznać teorię.

Dziesiątki ćwiczeń, ilustrowanych sekwencjami zrozumiałych i pomocnych rysunków, pozwalają zarówno uczniom jak i instruktorom podążać prostą ścieżką edukacyjną. Autorzy – dwaj doświadczeni sportowcy, którzy od lat zajmują się wyczynowym nurkowaniem oraz nauczaniem bezdechu, stworzyli wreszcie podręcznik, który skutecznie łączy teorię z praktyką.

(opis zapożyczony ze strony wysylkowa.pl)

„Zanurzeni w Wielki Błękit”, Pipin Ferreras

Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2005
Tytuł oryginału: The Dive. A story of love and obssesion
Tłumacz: Puchalska Joanna

Prawdziwa historia wielkiej przygody i niezwykłej miłości. Autor i jego uczennica, a zarazem żona, Audrey Mestre bili rekordy w nurkowaniu bezdechowym, polegającym na schodzeniu na coraz większe głębokości bez zapasu powietrza. Dla niej nurkowanie oznaczało poznawanie samej siebie, jego pociągała rywalizacja. Prawda, że igrali ze śmiercią, ale nie chcieli inaczej żyć. W 2002 roku Audrey, bijąc rekord świata Pipina (zanurzył się na głębokość 162 metrów), przypłaciła go życiem… Swą piękną książkę o ich wspólnej pasji i uczuciu Pipin zadedykował Audrey. „Nauczyła mnie, czym naprawdę jest miłość i pokazała mi, że koniec życia, jakiego wszyscy doświadczamy, jest początkiem następnej podróży” – napisał.

(opis zapożyczony ze strony wysylkowa.pl)

„Dziesięciu Królów Morza”, Jacques Mayol, Pierre Mayol

Wydawnictwo: Wielki Błękit
Rok wydania: 2009
Tytuł oryginału: The Ten Kings of the Sea
Tłumacz: Janusz Ochab

„Dziesięciu królów morza” to fikcyjna opowieść oparta na wspólnych podwodnych odkryciach i doświadczeniach braci Pierre’a i Jacquesa Mayola. Fascynacja zaginionym kontynentem zwanym Atlantydą zaprowadziła ich na Ocean Atlantycki, a dokładniej na Bahamy, gdzie badali tajemnice Bimini i innych wysp archipelagu. Po drodze Jacques odkrył hiszpański galeon zatopiony przed 300 laty. To właśnie ten wrak stał się inspiracją dla niniejszej powieści.

Jacques Mayol, pisarz światowej sławy nurek i wielokrotny rekordzista świata, uznawany powszechnie za pioniera w dziedzinie nurkowania na bezdechu. W 1976 roku jako pierwszy człowiek w historii zanurkował na głębokość 100 metrów. Mayol urodził się w 1927 roku, w Chinach, i choć był obywatelem Francji, większość życia spędził we Włoszech, na wyspach Caicos i w Japonii. Zmarł we Włoszech, w grudniu 2001 roku, kładąc kres wieloletniej pasji nurkowania i jednocząc się całkowicie z morzem i naturą. Brał udział w przygotowaniu i produkcji wielu filmów dokumentalnych. Był niezwykle wytrzymały i sprawny fizycznie, co zawdzięczał, między innymi, znajomości i ćwiczeniom jogi oraz innych nauk Wschodu. Życie Jacquesa Mayola stało się tematem filmu „Wielki Błękit” (Le Grand Blue) Luca Bessona. Główny bohater filmu, grany przez Jeana-Marca Barra, podobnie jak Jacques nurkuje na nieprawdopodobne głębokości i utrzymuje bliską więź z delfinami. Najsłynniejsza książka Mayola, „Homo Delphinus. Delfin w człowieku”, uważana jest za Biblię wszystkich nurków bezdechowych.

Pierre Mayol, starszy brat Jacquesa, studiował filozofię, logikę i metafizykę, a specjalizował się w tak zwanej „protohistorii”. Jest autorem wielu artykułów publikowanych we francuskich czasopismach marynistycznych. Wydał również kilka książek, między innymi „Le Grand Doute” i „Les Hommes de Pierre”. W powieści tej Pierre i Jacques próbują rzucić nowe światło na tajemnicę oceanu i na mitologiczne więzi łączące człowieka z morzem, więzi, które zawsze nas intrygowały. Książka „Dziesięciu królów morza” odniosła sukces we Włoszech, Francji i Japonii. Teraz wydawnictwo Wielki Błękit przygotowało jej polską edycję.

(opis zapożyczony ze strony wysylkowa.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *