Łowiectwo w Chorwacji

Pozwolenia:

Aby uprawiać sportowe łowiectwo podwodne w Chorwacji, konieczne jest odpowiednie pozwolenie, SPORTSKI RIBOLOV NA MORU, oraz przynależność do jednego z miejscowych klubów łowieckich lub wędkarskich. Pozwolenia sprzedawane są w klubach, w biurze portu oraz w niektórych sklepach łowieckich i agencjach turystycznych. Ceny takiego pozwolenia dla obcokrajowca są zależne od czasu ważności pozwolenia:

  • 1 dzień –  60,00 kun
  • 3 dni  –   150,00 kun
  • 7 dni  –   300,00 kun
  • 30 dni – 700,00 kun

Do pozwolenia należy doliczyć wysokość rocznej składki członkowskiej za przynależność do klubu, która wynosi 50,00 kun, oraz koszt wpisowego, które wynosi również 50,00 kun. Pozwolenie jest ważne tylko razem z kartą przynależności do jednego z klubów!!!

Listę klubów znajdziesz tutaj.

Dozwole, tak nazywa się w rzeczywistości pozwolenie po Chorwacku, kartę klubową, oraz dokument potwierdzający tożsamość należ mieć przy sobie na wypadek kontroli.

Przepisy:

Podwodni łowcy mogą poruszać się w wodzie i pod wodą tylko za pomocą siły mięśni. Niedopuszczalne jest używanie urządzeń mechanicznych jak np. skutery nurkowe. Jedyna dopuszczalna metoda nurkowania to metoda freedivingowa. Zabrania się używania sprzętu umożliwiającego oddychanie pod wodą. Połowy za pomocą kuszy są dopuszczalne tylko w ciągu dnia, tzn.  od wschodu do zachodu słońca. Łowca może korzystać tylko z dwóch kusz i musi korzystać z odpowiedniej boi oznaczającej jego pozycję. Dopuszczalne jest korzystanie z latarki. Waga ryb złowionych w ciągu dnia nie może przekraczać 5 kg, w tym jednego organizmu o wadze 5 kg. Złowione ryby nie mogą być sprzedawane.

Zabronione obszary:

Zabrania się sportowego połowu w portach, małych portach, na publicznych plażach i kąpieliskach od 1 Maja do 1 Października, oraz na terenach obszarów wojskowych.

Połów jest również zabroniony w specjalnych rezerwatach, w ujściach rzek Dragonja, Mirna, Raša, Riječina, Zrmanja, Jadro, Žrnovnica, Cetina, Neretva oraz Rzece Dubrovačka w kanale Lim, na plaży Meduli i na plaży Klimno na wyspie Krk.

Połów w naturalnych parkach narodowych Kornati, Brijuni, Mljet i Telašćica jest regulowany odrębnymi przepisami dotyczącymi ochrony przyrody.

Chronione ryby:

Zabrania się całkowicie połowu Jesiotra Adriatyckiego (Acipenser naccarii), Tuńczyka Błękitnopłetwego (Thunnus thynnus), Miecznika (Xiphias gladius) oraz Marlina Śródziemnomorskiego (Tetrapturus belone).

Okresy ochronne niektórych gatunków ryb:
•Â Â   Sarago (Diplodus saragus saragus)  15.03. – 30.04.
•Â Â   Dentex (Dentex) 15.04. – 15.06.
•Â Â   Brown meagre (Sciaena umbra) 15.05. – 15.07.
•Â Â   Grouper (Epinephelus marginatus) 01.07. – 31.08.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *