Canyon, Dahab, Egipt

Canyon to miejsce nurkowe oddalone około 3-4 km od centrum Dahab. Gdyby przyszło Wam mieszkać w hotelu Tropitel wystarczy przepłynąć około 500 m na północ wzdłuż brzegu. Canyon to szczelina w dnie o szerokości od 20 cm do około 3 metrów, ułożona prostopadle do brzegu. Ma trzy wejścia:

  • Fish Ball – jest to półsferyczny twór rafy znajdujący się najbliżej brzegu. Znajduje się na głębokości około 16 metrów. Otwór w rafie, prowadzący do Canyonu jest bardzo ciasny i trzeba wyjątkowo uważać na skrzydlice występujące tam w bardzo dużej liczbie.
  • Wejście środkowe – jest to rozszerzenie szczeliny znajdujące się około 10 metrów od Fish Ball. Ma średnicę około 2 metrów i znajduje się na głębokości 20 metrów. Dno szczeliny znajduje się na głębokości około 30 metrów.
  • Wejście dolne – Jest to najniższe i największe rozszerzenie szczeliny. Znajduje się na głębokości 22-23 metrów. Średnica otworu ma około 3 metrów. Jest to najpopularniejsze wejście do Canyonu wśród nurków sprzętowych.

Canyon jest przeznaczony dla dość zaawansowanych nurków bezdechowych ze względu na głębokości jakie się tam osiąga. Warto się tam wybrać ze względu na występujące tam ryby Napoleony. Spotkanie z tymi olbrzymami to jedno z bardziej emocjonujących wydarzeń w moim życiu. Tym bardziej, że w tej okolicy spotkałem także żółwia morskiego, który jest w Dahab rzadkością.

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest oddalony o 15-20 metrów na północ od Fish Ball, Eel Garden. Jest to piaszczysta łacha na głębokości od 7 do 12 metrów, nad którą tańczą małe węgorzyki.

Niestety, ponieważ miejsce to znajduje się na otwartym morzu duże falowanie ma wpływ na przejrzystość wody oraz na zachowanie ryb dla tego polecam wybierać się tam w bezwietrzne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *