Apnea Festiwal 2011 – podsumowanie na gorąco

Obudziłem się nieco skołowany i ze zdziwieniem stwierdziłem, że nie jest to środek nocy i tak naprawdę nie muszę dopinać nic na ostatnią chwilę. Poranna kawa smakuje nieco inaczej. Słowem pełen luz, dzień zupełnie odmienny od tego, co działo się przez ostatni tydzień.

Mamy za sobą historyczną imprezę. Apnea Festiwal, Wrocław 2011, łączący sportowe pasje łowców podwodnych oraz freediverów zakończył się zgodnie z założeniami, w holu głównym Wrocławskiego Parku Wodnego. Z pewnością przyjdzie jeszcze czas na podsumowania, relacje pisane i fotograficzne, pokazy filmowe oraz dyskusje na forach internetowych, ale już teraz mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że impreza udała się wyśmienicie.

Przede wszystkim potwierdziło się, iż połączenie wspólnych działań freediverów oraz łowców podwodnych to rewelacyjny pomysł, dający nowe możliwości organizacyjne i zwiększający szanse na realizację co raz większych i bardziej medialnych imprez. To ważne, bowiem tak naprawdę to co działo się w miniony weekend we Wrocławiu, to poligon doświadczalny. Poligon, na którym testowaliśmy także założenia organizacyjne dla strzelectwa podwodnego.

Wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu zawodów freedivingowych ekipy ze Stowarzyszenia Freediving Poland pozwalało zupełnie nie obawiać się o realizację tej części imprezy. Jak zwykle wszystko zostało przeprowadzone niezwykle sprawnie, z zegarmistrzowską wręcz precyzją. Uczestnicy II Międzynarodowych Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu pokazali klasę i niezwykle miło zaskoczyli nas wszystkich nowymi rekordami Polski. To dowód na to, jak prężnie rozwija się ta dyscyplina w naszym kraju.

Oficjalne wyniki poszczególnych konkurencji w II Międzynarodowych Basenowych Mistrzostwach Polski we Freedivingu (pogrubione rekordy Polski):

Kategoria mężczyzn:

 1. Robert Cetler, 288,9 pkt [STA – 8:17; DYN – 224 m; DNF – 155 m];
 2. Adran Kwiatkowski, 242,1 pkt [STA – 6:08 ; DYN – 187 m; DNF – 150 m];
 3. Jonas Krahn, 235,0 pkt [STA – 6:05 ; DYN – 174 m; DNF – 150 m];

Kategoria kobiet:

 1. Aleksandra Sulkiewicz 196,6 pkt [STA – 5:03; DYN – 154 m; DNF – 118 m];
 2. Barbora Ivanska, 177,0 pkt [STA – 4:55; DYN – 136 m; DNF – 100 m];
 3. Veronika Szalontayova, 156,2 pkt [STA – 5:26; DYN – 92 m; DNF – 90 m];

Kategoria Mistrzostw Polski:

 1. Mistrz Polski – Robert Cetler;
 2. I Wicemistrz Polski – Adrian Kwiatkowski;
 3. II Wicemistrz Polski – Aleksandra Sulkiewicz;

Pecha na zawodach miał Mateusz Malina, którego próba statyki nie została zaliczona. Mateuszowi nie udało się wykonać prawidłowo procedury powierzchniowej, w konsekwencji czego zobaczył czerwoną kartkę, uzyskując jednak rewelacyjny czas 7 minut i 16 sekund. Mimo to nie poddał się i podczas dynamiki bez płetw pokazał na co go stać pobijając rekord Polski wynikiem 165m.

Okazało się, że my łowcy również nie mamy czego się wstydzić, bowiem Pierwsze w Polsce Otwarte Zawody w Strzelectwie Basenowym udało się przeprowadzić bezpiecznie i sprawnie. Rywalizacja odbywała się jednocześnie na dwóch torach, a ostatecznie do zawodów przystąpiło 7 zawodników, w kolejności startowej:

 1. Paweł Brzoza, Spearfishing Team Wrocław,
 2. Piotr Gruszeczka,
 3. Łukasz Adamski, Spearfishing Team Wrocław,
 4. Piotr Balas,
 5. Marek Ziomek,
 6. Krzysztof Cybulski,
 7. Jacek Garbacz, Spearfishing Team Wrocław,

Zawody strzeleckie potraktowaliśmy jako zabawę, co nie przeszkodziło uczestnikom w pokazaniu sportowego zacięcia oraz niezwykłych umiejętności. Sam turniej, jego wyniki oraz wiele innych rzeczy już teraz stanowią historię, dzięki temu, iż wszystko co działo się w niedzielę po południu nie miało precedensu w naszym kraju.

Każdy ze strzelców może z dumą wspominać, że brał udział w tej imprezie. Paweł Brzoza oraz Piotr Gruszeczka to pierwsi zawodnicy, którzy rozpoczęli zmagania w tej dyscyplinie. Jacek Garbacz, okazał się pierwszym zawodnikiem, któremu udało się zaliczyć czysto 10 prób strzeleckich w konkurencji indywidualnego strzelectwa do celu. Pozostali przekonali się, że nie jest to takie proste, chociaż Markowi Ziomkowi zabrakło do zaliczenia kompletnej serii dosłownie 2 metrów. Nie zdążył dopłynąć w regulaminowym czasie do strefy bezpiecznej.

Marek zaliczył jednak największą liczbę trafień do tarczy, a Paweł Brzoza jako jedyny trafił w sam środek. Piotr Balas pokazał, że także freediverzy chwytają za kuszę i z powodzeniem wystartował również w naszych zawodach. Jacek Garbacz najszybciej wykonał serię strzelecką w dyscyplinie biathlon, co zajęło mu jedynie 2 minuty i 50 sekund, a Marek Ziomek zaszokował wszystkich powtarzalnością trafień. Wszystkie 3 trafienia w promieniu 2 cm.

Prawie wszyscy zawodnicy przystąpili do rywalizacji z „gumówkami”, jedynie Krzysztof Cybulski zdecydował się na kuszę pneumatyczną, dowodząc jednoznacznie, że decyzja kolegów była trafniejsza. Dzięki kamerze podwodnej wszyscy na widowni mogli obserwować to co działo się pod wodą, dzięki czemu rywalizacja stała się niezwykle ciekawa dla wszystkich, którzy nie mogli przebywać w tym czasie w basenie.

Najmilszym zaskoczeniem okazało się to, iż mimo możliwości wcześniejszych treningów strzeleckich, to nie reprezentant Spearfishing Team Wrocław okazał się zwycięzcą. Ogromne doświadczenie, wyczucie sprzętu, pewna ręka oraz celne oko zademonstrował Marek Ziomek, który praktycznie zdeklasował rywali. Obserwowanie jego próby to prawdziwa przyjemność dla każdego, kto zna ten sport i zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma doświadczenie. Mam nadzieję, że postawa Marka zachęci innych do wzięcia udziału w kolejnych edycjach tej imprezy. Nie udało się zapełnić listy startowej tym razem, co nie oznacza, że nie będziemy próbowali po raz kolejny. Nieskromnie napiszę, że niewątpliwy sukces organizacyjny, postawa zawodników oraz ich komentarze po zawodach stanowią wystarczający dowód na to, że należy próbować rozwijać ten sposób aktywności sportowej.

Ostateczna kwalifikacja zawodników w Pierwszych Ogólnopolskich Zawodach w Strzelectwie Basenowym:

 1. Marek Ziomek – 5302 pkt;
 2. Jacek Garbacz – 4080 pkt;
 3. Paweł Brzoza – 2800 pkt;

Raz jeszcze gratuluję wszystkim uczestnikom oraz dziękuję za to, że zdecydowali się na udział w tej rywalizacji. Specjalne podziękowania Dla Krzyśka, Marka i Piotra, dla których pokonanie kilkuset kilometrów nie stanowiło przeszkody by zaistnieć na Apnea Festiwalu. Od nich samych wiem, że było warto, co cieszy najbardziej.

Na koniec chciałem podziękować współorganizatorom, sponsorom oraz patronom medialnym. Mam nadzieję, że utwierdzili się w przekonaniu, że warto inwestować w imprezy tego typu. Być może ich postawa zachęci inne firmy do zmiany decyzji przy kolejnych edycjach imprezy.

Imprezę wsparły następujące firmy: ECN Systemy Nurkowe, Ocean Pro, Samali, Nitecki Acquisition, Tapkar, Elios, Gralmarine, Fortunal, Submariner, Szkoła Freedivingu – Freedive, Szkoła Nurkowania Divingcat, Klub Nurkowy Pirania, Wielki Błękit, Magazyn Nurkowanie, miesięcznik nurkowy Nuras.info, nurek.info, Polskie Radio Wrocław, Telewizja Dolnośląska TEDE, Radio Luz oraz nasz portal spearfishing.pl

Specjalne podziękowania dla Pana Zygmunta Maczkowiaka oraz firmy FAB z Bolesławca, za pomoc w przygotowaniu zestawów strzeleckich oraz dla lekarza zawodów, naszego kolegi Grześka Gołąbka, który również wsparł nasza imprezę bezinteresownie.

Na koniec chciałbym napisać o najważniejszych osobach, upartej grupie ludzi, bez których Apnea Festiwal nie miałby szans na realizację. Osobach z Wrocławia ale także tych, którzy wspierali nasze działania w całym kraju a także poza jego granicami. Uzbierało się ich naprawdę wielu i cieszę się, że mogliśmy ich wszystkich poznać i zarazić ideą pierwszego w Polsce Apnea Festiwalu. Serdecznie dziękuję za pomoc oraz każde inne wsparcie z Waszej strony. To dzięki Wam, Udało nam się tego dokonać! Pamiętajcie że mam Wasze telefony i przy następnej okazji nie zawaham się ich użyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *