Swatch Fun Scuba

Jakiś czas temu przeszukiwałem sumiennie internet w poszukiwaniu najtańszego rozwiązania podającego głębokość nurkowania. Zależało mi bardzo aby chociaż w przybliżony sposób móc określić na jakie głębokości nurkuje. Nie chciałem zbytnio rozminąć się z prawdą podczas wieczornych opowieści przy piwku. Jak większość z Was dobrze się orientuje, profesjonalne komputery nurkowe z zastosowaniem w nurkowaniu free to wydatek grubo powyżej 1000 zł.

Okazało się jednak, iż kilka firm posiada w swojej ofercie zegarki z funkcją pomiaru głębokości. Tutaj także ceny nie należą do najmniejszych, wystarczy popatrzeć na ofertę Citizen’a czy Tissot’a. Jest jednak na rynku firma bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna. Oferująca czasomierze o nie banalnym designie i jak się okazało, posiadające funkcje przydatne również osobom nurkującym.

Zupełnie przez przypadek natrafiłem na serię zegarków SWATCH’a, wywodzącą się z grupy FUN SCUBA. Jak sama nazwa wskazuje nie są to profesjonalne komputery nurkowe a raczej sprzęcik który należy potraktować z przymrużeniem oka. Okazało się, że zegarek taki można nabyć już za 300 zł przeszukując zagraniczne sklepy internetowe lub zasoby eBay’a. Z braku większych funduszy postanowiłem dokonać takiego zakupu a korzystając z okazji zachęcić tych wszystkich których nie stać na D4 albo Immersiona do zainwestowania w podobny zegarek, który z pewnością dostarczy wam sporo radości i okaże się pomocny podczas wypadów nad wodę.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Zegarek który kupiłem to zupełnie nowy egzemplarz w kolorystyce kojarzącej się z ciepłymi wodami morza Śródziemnego. Jego nazwa w serii to „Dolphin Whistle” i jest jednym z modeli w serii produkowanej już od 2004 roku.


Pierwsze wrażenie jakie na mnie zrobił czasomierz po otwarciu paczki było bardzo pozytywne. Żywe kolory, ładne wykończenia, a do tego całkiem spore rozmiary zegarka pozwalały myśleć, że tak na prawdę nie jest to taka zwykła zabaweczka. Postaram się scharakteryzować jego wygląd jak i poszczególne funkcje i możliwości.

Wymiary

Zegarek ma kopertę o średnicy blisko 47 mm i wysokości 16 mm. Szerokość gumowych pasków to 23 mm a ich długość bez większych problemów pozwala na zapięcie zegarka na 5 milimetrowej piance.

Koperta

Koperta wykonana jest z plastiku w kolorze czarnym. Po prawej stronie posiada pokrętło (koronka) służące do nastawiania oraz spełniające funkcję przycisku uruchamiającego funkcje nurkowe zegarka. Po lewej stronie znajduje się sensor ciśnienia idealnie wkomponowany w kopertę zegarka a wyróżniający się jedynie trzema otworami i błękitnym kolorem.

Paski

Paski zrobiono z bardzo elastycznej gumy przywołującej na myśl silikon. Są elastyczne i wydają się być dość odporne na wszelkie wyginanie i naciąganie. Wykonano je w kolorze błękitnym płynnie przechodzącym w kolor czarny na łączeniu z kopertą.

Zapięcie

Zapięcie stanowi plastikowa klamra, która sprawia niezbyt solidne wrażenie w całości konstrukcji czasomierza. Klamra jest na tyle duża i nie ma problemów z jej obsługa nawet w rękawiczkach.

Szkło

Zaletą szkła chroniącego cyferblat jest to, że jest ono wtopione poniżej krawędzi koperty co z pewnością zapobiegnie przypadkowym zarysowaniom. Nie jest to jednak szkło szafirowe więc nie ma co liczyć na to, że przy złym traktowaniu unikniemy rys i zadrapań, tym bardziej, że szkło w zegarku jest plastikowe. Wokół szkła na krawędzi koperty umieszczono stały bezel z podziałką od 0 do 60, co doskonale współgra z dosyć skomplikowanym rysunkiem cyferblatu.

Cyferblat i wskazówki

Sam zegarek posiada dwie wskazówki. Dłuższą minutową, która wskazuje także po włączeniu funkcji „dive” czas nurkowania oraz krótszą godzinną która wskazuje głębokość . Wskazówki posiadają fosforyzujące końcówki w kolorze pomarańczowym. Zewnętrzne koło cyferblatu stanowi podziałka godzinowa z naniesionymi cyframi w 90-cio stopniowym rozstawie kątowym. Czarne cyfry oraz sama podziałka na białym tle są wyraźne i czytelne. Wewnętrzne koło cyferblatu stanowi podziałka głębokościomierza podzielona fantazyjnie na strefy. Pierwsza strefa do głębokości 5 m wyróżniona jest błękitną ćwiartką koła. W tej strefie dokładność wskazań jest największa bowiem odległości pomiędzy punktami SA największe a punkty pokazują głębokość co 1 metr. Im większa głębokość tym większe zagęszczenie podziałki co skutkuje zmniejszeniem dokładności odczytu. Kolejna strefa, wyróżniona błękitnym łukiem kończy się na 20 metrach a same punkty naniesione są w podziałce co 2 metry. Ostatnią strefę z 2 metrowym rozstawem punktów podziałki stanowi granatowy łuk. Całość wskazań głębokościomierza zamyka się na 40 m. Warto nadmienić, iż zegarek wg producenta jest wodoszczelny do 200 m. Niebagatelne znaczenie ma moim zdaniem to, iż cyferblat ma średnicę prawie 35 mm co przy wypukłym szkle oraz powiększającym charakterze wody pozwala na dość dokładne odcyfrowanie wskazań podczas nurkowania. Sam cyferblat nie jest jednak podświetlany i podczas nurkowania w słabych warunkach oświetleniowych (takiego testu jednak nie przeprowadzałem) odczytanie wskazań pod woda może okazać się niemożliwe, mimo że zarówno wskazówki jak i większość cyferblatu są fosforyzujące.

Wnioski

Reasumując, zegarek jest bardzo solidnie wykonany a wszelkie detale są niezwykle starannie dopracowane. Mimo, iż ma służyć głównie do zabawy sprawia pozytywne wrażenie a jego niebanalny i żywy design do mnie osobiście bardzo przemawia. Nie ukrywam, że osobiście mam słabość do ładnych rzeczy i do takich właśnie ładnych rzeczy mogę spokojnie zaliczyć SWATCH’a. Jego mankamentem jest jednak dosyć skomplikowany rysunek cyferblatu i duża niedokładność odczytu parametrów nurkowania. No ale pamiętajmy, że to nie komputer nurkowy. Minusem jest też plastikowe szkiełko, które przy złym traktowaniu szybko zostanie porysowane i cały zegarek z pewnością straci na swoje urodzie. Duża zaletą jest ergonomiczny kształt pokrętła i samej koperty a także jego masa. Z uwagi na wykorzystane materiały zegarek jest bardzo lekki.

FUNKCJE ZEGARKA

Jeżeli chodzi o funkcje czasomierza to nie ma tutaj za bardzo o czym pisać. Zegarek wskazuje czas w tradycyjny sposób i nie posiada żadnych dodatkowych funkcji jak stoper, timer czy budzik. Pozwoli dotrzeć na czas na spotkanie ale nie przyda się na przykład podczas basenowych treningów statyki. Ustawianie godziny odbywa się także w tradycyjny sposób poprzez wyciągnięcie korony zegarka i ustawienie wskazówek za pomocą pokrętła. W związku z funkcjami głębokościomierza może nastąpić rozstrojenie funkcji czasomierza. Należy Wówczas wykonać test zegarka potwierdzający poprawne ustawienie wskazówek zegara.

Test

Naciskamy koronę przez 5 sekund. Uaktywnia się funkcja testu i obydwie wskazówki powinny ostawić się na godzinę 12. Jeżeli wskazówki nie ustawią się dokładnie na południe należy wykonać korektę ustawienia wskazówek wyciągając koronę i kręcąc nią. Kręcenie w lewo powoduje ruch wskazówki godzinowej natomiast kręcenie w prawo ruch wskazówki minutowej. W ten sposób dokonujemy optymalnego zeskalowania wskazówek.

Wnioski

Zegarek, czyli pokazywanie godziny. Czego więcej się spodziewać? No jeśli chodzi o mnie to jednak przydałaby się funkcja stopera. Załatwiło by to sprawę treningów basenowych i pozwoliłoby nazwać SWATCHA zabawką „kompletną”. Do myślenia daje również pomysł kalibracji wskazówek. Nie miałem z tym problemów podczas testów ale sugeruje to, że od czasu do czasu coś się może nie zgadzać i należy to kontrolować.

FUNKCJE NURKOWE

Ubogie funkcje zegarka procent wynagrodził dość rozbudowanymi jak na zabawkę funkcjami nurkowymi. Korzystając z instrukcji która możecie ściągnąć tutaj: http://spearfishing.pl/swatch.pdf opiszę jego możliwości.

Nurkowanie

Jeśli Swatch Fun Scuba znajduje się dłużej niż 2-5 sekund na głębokości poniżej 1m, pomiar nurkowania rozpocznie się automatycznie. Podczas 2 pierwszych minut czas nurkowania mierzony jest w sekundach, następnie automatycznie w minutach. Jeśli wynurzenie nastąpi w ciągu pierwszych 2 minut, pomiar nurkowania pozostanie aktywny jeszcze przez 5 sekund, przy późniejszym wynurzeniu pomiar nurkowania pozostaje aktywny przez kolejne 5 minut. Następnie automatycznie wraca do pomiaru czasu. Jeśli w ciągu tych 5 minut nastąpi ponowne zanurzenie , nie rozpocznie się nowy pomiar nurkowania, lecz kontynuowany będzie poprzedni.

Manualne zakończenie pomiaru nurkowania

Można także manualnie zakończyć pomiar nurkowania naciskając (po wyjściu z wody) koronkę zegarka.

Manualna aktywacja pomiaru nurkowania

Aby ręcznie uaktywnić (nie będąc w wodzie) pomiar nurkowania należy przez ok 2 sekundy naciskać koronkę zegarka. Jeśli w ciągu następnych 4-5 minut nie zanurzymy się na głębokość co najmniej 1 m, zegarek powróci do trybu pomiaru czasu i wykasuje zapis ostatniego nurkowania.

Zapisy danych o ostatnim nurkowaniu

Dane o każdym nurkowaniu zapisywane są automatycznie a po wynurzeniu zegarek również automatycznie wraca do pomiaru czasu. Poprze krótkie naciśnięcie na koronkę można odczytać zapis ostatniego nurkowania. Obydwie wskazówki zatrzymują się na moment na godzinie 3-ciej, po czy rozpoczyna się odczyt zapisu. Najpierw pojawiają się dane o maksymalnym zanurzeniu i czasie nurkowania a następnie o kolejnych etapach nurkowania. Jeśli nurkowanie nie zostanie zapisane w pamięci zostanie zastąpione danymi kolejnego zanurzenia. Aby powrócić do pomiaru czasu należy dwukrotnie, krótko nacisnąć koronkę zegarka lub odczekać ok 5 sekund.

Zapisywanie w pamięci danych o zanurzeniu

Aby nurkowanie zapisać w pamięci jako „ulubione”, należy krótko nacisną koronkę zegarka (zapis), a następnie drugi raz prze ok 2 – 3 sekundy. Obie wskazówki zatrzymają się na moment na godzinie 6-stej. Ostatnie nurkowanie zapisane zostało w pamięci jako „ulubione” i zostanie zachowane. Zegarek wraca do pomiaru czasu. W ten sposób można zapisać w pamięci każde nowe zanurzenie. Zapis nowego ulubionego zanurzenia automatycznie kasuje stare dane. Aby odczytać dane o „ulubionym” zanurzeniu należy dwukrotnie nacisnąć krótko koronkę zegarka. Obie wskazówki zatrzymają się na moment na godzinie 9-tej i pojawią się dane o „ulubionym” nurkowaniu. Aby powrócić do pomiaru czasu, należy ponownie krotko nacisnąć koronkę zegarka lub odczekać ok. 5 sekund

Wnioski

Zegarek wskazuje na bieżąco czas i głębokość nurkowania. Tryb dive uruchamia się automatycznie po zanurzeniu na głębokość ponad 1 m. Uruchamia się jednak dopiero po 2-5 sekund od zanurzenia co ma wpływ na dokładność wskazań czasu nurkowania. Po wynurzeniu mamy możliwość odczytu parametrów (czas i głębokość) oraz zobaczenia profilu nurkowego, czyli w sposób dynamiczny zegarek odtwarza osiągnięte głębokości w czasie poprzez ruch wskazówek. Jest to bardzo fajna i efektowna funkcja. Ostanie nurkowanie jest zapisywane automatycznie i kasuje je dopiero kolejne zanurzenie. Mamy jednak możliwość zachowania w pamięci jednego „ulubionego” nurkowania, co też jest bardzo pożyteczną funkcją. Możemy w ten sposób zapisywać sobie swoje rekordy i pokazywać je innym. Reasumując funkcje nurkowe zegarka spełniły w pełni moje oczekiwania, żeby nie powiedzieć, iż ich zaawansowanie jest dość spore jak na tego typu zabawkę.

BATERIA I GWARANCJA

Zegarek posiada tę zaletę, że każdy sam może wymienic w nim baterię, nie ryzykując rozszczelnieniem mechanizmu. Bateria została umieszczona w oddzielnej komorze i zachowanie zaleceń z instrukcji daje pewną gwarancję zachowania szczelności zegarka. Zegarek objęty jest międzynarodową 2-letnią gwarancją.

Wnioski

Duży plus dla producenta za łatwość wymiany baterii. Większość zabawek tego typu wymaga specjalistycznych, certyfikowanych zegarmistrzów a niektóre z nich należy wysyłać do producenta aby miedz pewność że będzie można dalej z nim nurkować.

PRÓBA W WODZIE

Zegarek przeszedł pozytywna próbę basenową oraz nurkowanie w morzu. Okazuje się, że wszystkie funkcje nurkowe zegarka działają bez zastrzeżeń i spełnia on w pełni oczekiwania jakie z nim wiązałem. Oczywiście cały czas pozostaje kwestia dokładności odczytu ale tak na prawdę chodziło mi tylko i wyłącznie o to aby w przybliżeniu orientować się w głębokości i czasie nurkowania. Dużą zaletą jest automatyzm uruchamia funkcji nurkowych po zanurzeniu poniżej 1 m. Pozwala to spokojnie czerpać radość z nurkowania i monitorować swoje osiągnięcia po wypłynięciu na powierzchnię. Sporo frajdy sprawia odczyt profilu nurkowania, czyli pokazywane w czasie osiągane głębokości. Poruszające się wskazówki odtwarzające nurkowanie wyglądają bardzo ciekawie.

Wnioski

Dla każdego kto nie spodziewał się mega zaawansowanej technologii okaże się, że zegareczek sprawuje się w wodzie całkiem fajnie. Daje dużo radochy i pozwala z dość sporą dokładnością analizować profil nurkowania. Świetnie sprawdza się w nurkowaniu wolnym dzięki szybkiemu próbkowaniu i praktycznie wskazaniu w czasie rzeczywistym. Prostota funkcji i budowy daje poczucie niezawodności.

PODSUMOWANIE

Jeżeli pamiętamy że to zabawka, to właściwie sprzęcik jest na duży plus. Brakuje paru rzeczy ale trzeba pamiętać że SWATCH’a kupimy już za 300 zł. Na dobry początek, rekreacyjne nurkowanie czy snurkowanie w ciepłych wodach to rewelacyjny sprzęt. Nazwa mówi sama za siebie zegarek ma służyć do zabawy przy pływaniu z rurką po powierzchni a że przy okazji może okazać się dobrą, tania alternatywa dla początkującego free albo łowcy, to tylko jego dodatkowy plus. Polecam go z czystym sumieniem na początek zabawy z wodą a do tego czemu nie zadać szyku podczas spaceru po plaży z takim fajnym designerskim gadżetem na ręku?

ZA:

 • bardzo dobre wykonanie i materiały
 • automatyzm uruchamiania trybu dive
 • długi pasek łatwy w zapinaniu
 • bardzo dobre wzornictwo
 • łatwy w obsłudze nawet w rękawiczkach
 • lekki
 • wytrzymały
 • duży cyferblat
 • łatwa wymiana baterii
 • super cena!
 • sporo funkcji nurkowych
 • możliwość zapisania najlepszego nurkowania
 • niezawodny

PRZECIW:

 • brak stopera
 • ograniczenie głębokości do 40 m
 • słaba dokładność odczytu głębokości
 • brak podświetlania
 • plastikowe szkiełko łatwe do porysowania
 • opóźnienie w uruchomieniu trybu dive

Daniel „doox” Sielowski

Poniżej można zobaczyć filmy demonstrujące jak zegarek pokazuje zapisane, „ulubione”, profile nurkowania:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QcPx_zMzuy4&feature=player_embedded[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yGn1RYNymj8&feature=player_embedded[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BDfBF8WCet0&feature=player_embedded[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0c-9xaeMp0c&feature=player_embedded[/youtube]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *