Puchar Super Łowcy Podwodnego

Od trzech lat wszyscy maniacy podwodnych polowań mają okazję każdego roku sprawdzić swoje umiejętności podczas Mistrzostw Polski oraz na Zawodach o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Spearfishing Poland. Wspólnie z prezesem Koszalińskiego OSP ORW Klubu Płetwonurków „MARES”, Marianem Kurtiakiem, postanowiliśmy powołać do życia honorowe wyróżnienie dla zawodnika, który uzyska największą ilość punktów stanowiących sumę punktacji w obydwu turniejach.

Puchar Super Łowcy Podwodnego to niewątpliwie ogromna nobilitacja, tym bardziej cieszę się niezmiernie, że w tym roku będziemy mieli okazję przydzielić go po raz pierwszy.

Regulamin Pucharu Super Łowcy Podwodnego

1. Puchar dla Super Łowcy Podwodnego Roku stanowi honorowe wyróżnienie ustanowione w 2011 roku przez Zarząd OSP ORW Klubu Płetwonurków „MARES” z Koszalina, organizatora Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Łowiectwie Podwodnym oraz Zarząd Stowarzyszenia Spearfishing Poland, organizatora Zawodów w Łowiectwie Podwodnym o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Spearfishing Poland, stanowiących Kapitułę Pucharu.

2. Puchar będzie przyznawany co rocznie zawodnikowi spełniającemu następujące wymagania:

  • Posiada obywatelstwo polskie.
  • W tym samym roku kalendarzowym (sezonie) uczestniczy jako zawodnik w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Łowiectwie Podwodnym oraz w Zawodach w Łowiectwie Podwodnym o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Spearfishing Poland organizowanych przez wymienione w pkt.1 organizacje.
  • Uzyska największą sumę punktów w kwalifikacji generalnej obydwu zawodów.

3. Przyznanie Pucharu, może wiązać się z przyznaniem nagród rzeczowych.

4. Decyzję o nagrodach rzeczowych podejmuje Kapituła Pucharu indywidualnie w każdym roku zawodów.

5. Wszelkie zmiany w regulaminie Pucharu, mogą być wprowadzane wyłącznie przez Kapitułę Pucharu, na wniosek jednego z członków, jako wynik jednomyślnego głosowania.

Jedno przemyślenie nt. „Puchar Super Łowcy Podwodnego

  • „Mistrzostwa Polski, oraz Zawody o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Spearfishing Poland wyłaniają zdecydowanie zawodników, którzy mają w danym dniu wyjątkowe szczęście.” Pozwoliłem sobie przytoczyć słowa z forum. Naturalnym stanem rzeczy, życzeniem każdego z nas jest, by ten element nigdy nie zawiódł. Wyniki jednak niejednokrotnie nie przekładają się na umiejętności łowcy. Co zdaje się potwierdzać w wypowiedziach na łamach forum. Chylę czoła w tym miejscu wszystkim cierpliwym łowcom przedzierającym się w gąszczach roślin wypatrujących zdobyczy. Ta forma polowania wymaga wiedzy i umiejętności, odpowiedniego zachowania się w akwenie i nie sposób podważyć te słowa oglądając choćby zdjęcia trofeów na forum dające temu świadectwo. Niejednokrotnie brałem udział w tego typu zawodach poza granicami naszego kraju. Zawody na Litwie mają podobny charakter, jak i u nas, choć tam dzieje się o wiele więcej i można sprawdzić się wszędzie, nie tylko w strefie przybrzeżnej. Zdaje się, że łowcy z Litwy to potwierdzą, bo nie jeżdżą na daremno, tam też udaje się zebrać dobre punkty i doświadczyć wielu niewiarygodnych przygód. Zawody w Norwegii to jeszcze inna sprawa. Rozgrywane są w morzu, gdzie pod uwagę trzeba wziąć, prądy (hard stream), pływy i posiąść zdecydowanie znajomość akwenu. To dopiero jakieś 30% sukcesu, reszta to dobrze dopasowany i skonfigurowany sprzęt, predyspozycje i taktyka. W Norwegii do ogarnięcia jest zdecydowanie więcej wody. Na tego typu wodach rozgrywane są zawody europejskiego i światowego formatu. Rywalizowaliśmy z czołówką europejskich zawodników, wśród których prym wiodą Hiszpanie, Francuzi, Portugalczycy, Włosi, Finowie, a spearfishing w tamtych krajach jest normalnym zawodem gwarantujacym utrzymanie. Matti Pyykko z Finlandii w zeszłym roku był na liście najlepszych zawodników Świata zamykając pierwszą dziesiątkę. Wracając do zawodów. Najlepsi penetrują wodę grubo poniżej 20m. Wystarczy przeanalizować wyniki z przed kilku lat, by przekonać się jaki dystans dzieli Europę do najlepszych. Chorwacja zdaje się to potwierdzać. Tam też wszystko co najlepsze jest głęboko, choć zdarzają się odstępstwa od reguły.
    Wspaniale wyselekcjonowany i wytrenowany zespół USA, starannie przygotowany team opuszczający się na głębokość 40m nie odegrał pożądanej roli w Mistrzostwach Świata, natomiast nie zawiedli wielcy tego sportu Daniel Gospić, Pedro Carbonell, Stefano Bellani, Joseba Kerejeta. Wielokrotnie prowadziliśmy rozmowy z Janem na ten temat. Ciężko jest wyłonić najlepszego zawodnika w ekipie, zwłaszcza na rodzimym teatrum. Reasumując myślę, że „Puchar Łowcy Roku” czy też „Puchar Super Łowcy Podwodnego” bezapelacyjnie powinien trafić w ręce łowcy najbardziej wszechstronnego, zaangażowanego we współzawodnictwo nie tylko na naszych akwenach. Potwierdzone punkty z innych zawodów tego formatu powinny wliczyć się również do rankingu walki o ten tytuł. Punktacja na tego typu zawodach jest niemal podobna i bardzo czytelna. Wówczas wyłonimy zawodnika, który jest nie tylko wszechstronny ale i zaangażowany w tym sporcie. Aktywność udziału w wielu imprezach i zebrane w ten sposób punkty podniosą wartość tego trofeum.

    Wody jest tak wiele, a czasu tak mało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *