Jak naprawić uszkodzoną piankę?

Wraz z pojawieniem się nowych materiałów, bardziej miękkich, sprężystych i cieplejszych, z których zalet niewątpliwie korzystamy, pojawia się także większe ryzyko uszkodzenia delikatnego neoprenu. Ogólnie rzecz biorąc, nasze pianki są bardziej podatne na uszkodzenia podczas polowania, czy nieuważnego zakładania i ściągania. Dla niektórych osób większe rozdarcie pod pachą, czy w innym miejscu, może wydawać się uszkodzeniem nie do naprawienia, lecz za sprawą kilku sztuczek, odpowiedniego sprzętu i odrobiny zdolności manualnych możemy rozwiązać ten problem.


W tym artykule postaram się wytłumaczyć i przedstawić, jak ja osobiście, za pomocą kilku prostych narzędzi i materiałów naprawiam małe uszkodzenia i całkowite rozdarcia.

narzędzia i materiały jakie będą nam potrzebne:

  • tubka neoprenu płynnego,
  • terpentyna do rozcieńczania kleju,
  • rozpuszczalnik,
  • spinacze do prania,
  • ostry nożyk,
  • nożyczki,
  • pędzelek płaski.

Małe rozdarcia i uszkodzenia

Zaczniemy od naprawy małych uszkodzeń spowodowanych otarciem lub zaczepieniem pianki o skały lub drzewa.

Przy pomocy nożyka oczyszczamy miejsce uszkodzenia (czasami wiąże się to z nieznacznym powiększeniem dziury), następnie przemywamy wszystko dokładnie rozpuszczalnikiem, aby odtłuścić miejsce klejenia. Kolejnym krokiem jest spięcie miejsca uszkodzenia dwoma spinaczami (tak jak widać na zdjęciu).

Faza przygotowania neoprenu

Teraz bierzemy tubkę z neoprenem i wyciskamy trochę na pędzelek, rozprowadzamy go po obu stronach klejenia i zostawiamy na kilka minut. Powtarzamy operację i zostawiamy całość na 10 minut (około 10 minut w zależności od temperatury w pomieszczeniu). Bardzo ważne jest, aby nie dotykać neoprenu gołymi rękoma w okolicach klejenia, aby go nie zatłuścić.

Faza klejenia neoprenu

Po wyschnięciu kleju odpinamy spinacze i dociskamy do siebie obie strony, układając je na płaskiej powierzchni, wykonując przy tym ruch podobny do szczypania palcami, aż do całkowitego zaschnięcia kleju. Następnie bierzemy szmatkę zwilżoną w rozpuszczalniku i oczyszczamy delikatnie miejsce łączenia z kleju, który pozostał na zewnątrz.

Wyrwanie kawałka lub całkowite rozdarcie

Chciałbym wam teraz pokazać, że tym samym sposobem możemy naprawić poważniejsze uszkodzenia pianki.

Całą operację przeprowadzę na kawałku starego neoprenu rozdartego w podobny sposób. W wypadku poważniejszego rozdarcia powinniśmy użyć nożyczek aby wyrównać powierzchnię po obu stronach.

Postępowanie w przypadku bardzo długiego rozdarcia

Teraz przejdziemy do naprawy poważnych, długich rozdarć lub załamań pianki na skutek złego zakładania i ściągania. W takim przypadku powinniśmy zgłosić się do profesjonalisty. Jednak w wypadku, gdy nie mamy takiej możliwości, możemy pokusić się o własnoręczną reperację. Dla pewności poprosiłem o pomoc mojego przyjaciela i eksperta w naprawie pianek – Antonio Piscitelli’ego, właściciela firmy LeRoi design. Po kilku dniach dostałem od niego e-mail ze zdjęciami i opisem, jak należy naprawiać takie uszkodzenia.

W tym przypadku cięcie jest bardzo ważne i przed przystąpieniem do czyszczenia i odtłuszczenia powierzchni uszkodzonego miejsca, musimy je wyrównać nożyczkami, obcinając około 2mm (nierówności rozdarcia).

Poniżej możemy zobaczyć neopren rozdarty i neopren przycięty nożyczkami. Zgodnie z sugestią Toniego, im równiejsze przycięcie, tym klejenie będzie mocniejsze.

Po tej procedurze obydwie powierzchnie możemy oczyścić i odtłuścić szmatką namoczoną w rozpuszczalniku. Następnie zostawiamy całość do wyschnięcia. Do tego typu klejenia można użyć dwuskładnikowego kleju do pontonów lub, jak zaleca Toni, kilka kropli kleju neoprenowego wlewamy do słoiczka i rozcieńczamy lekko terpentyną.

Także w tym przypadku, po posmarowaniu pianki klejem musimy odczekać około 10 minut. Później kładąc piankę na płaskiej powierzchni dociskamy do siebie mocno obydwie części, szczypiąc je, jak w przypadku opisanym powyżej. Zaraz po tej operacji, przewracamy piankę na lewą stronę, aby skontrolować jak się skleiła.

W tym punkcie Antonio poleca, aby miejsca przecięć (rogi i łaczenia) wzmocnić małymi kawałkami neoprenu 2 lub 3mm.

Po doklejeniu wzmocnień nasza praca jest zakończona i, jeżeli robiliśmy to ostrożnie i dokładnie, nasza pianka jest perfekcyjnie naprawiona. W rzeczywistości klej jest tak mocny, że jest wręcz niemożliwe rozklejenie się pianki.

Po wszystkim, proponuję zostawić piankę do wyschnięcia na około 24 godziny w ciepłym i przewiewnym miejscu.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie przydatny każdemu, kogo spotka konieczność reperacji własnego skafandra. Jedno jest pewne, łatwiej jest wykonać taką naprawę niż wytłumaczyć i opisać krok po kroku.

Opis ze strony www.pescasubapnea.com

Tłumaczenie : Artur Plosko

2 przemyślenia nt. „Jak naprawić uszkodzoną piankę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *