Bullet Hd Pro2

Wszelkie informacje dotyczące miejsc łowieckich w naszym morzu.
ptja

Re: Bullet Hd Pro2

Postautor: ptja » wt, 4 marca 2014, 00:21

Przepisy są tu jednoznaczne (choć rzeczywiście na "płaskie" czy węgorze wieloząb wydaje się lepszy):

Paragraf 7 [Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzorów sportowych zezwoleń połowowych] mówi:

Połowy kuszą są prowadzone:
1) kuszą z naciągiem gumowym, sprężynowym lub pneumatycznym, miotającą harpun na uwięzi, który nie może mieć więcej niż 3 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm; konstrukcja harpuna powinna umożliwiać łatwe oddzielenie ostrza od jego trzonu;
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski

http://www.sspoland.pl/

Awatar użytkownika
pzlp

Postautor: pzlp » wt, 4 marca 2014, 10:27

Ptja. A to przytoczone przez Ciebie rozporządzenie, to do jakiej jest Ustawy? Czy przypadkiem nie o Rybactwie Śródlądowym? Kolega pływał w morzu więc to rozporządzenie nie ma w tym przypadku zastosowania. Trzeba zerknąć do Ustawy o Rybołówstwie Morskim, a w zasadzie do Rozporządzenia do tej ustawy, bo w samej ustawie mowa jest tylko o wykonywaniu rybołówstwa morskiego w celach sportowo-rekreacyjnych. Wszelkie szczegóły dotyczące tego typu rybołówstwa określone są w rozporządzeniu do tej ustawy.

Awatar użytkownika
nemesis
Kontaktowanie:

Postautor: nemesis » wt, 4 marca 2014, 10:56

w morskim też jest 30 mm

ptja

Postautor: ptja » wt, 4 marca 2014, 11:15

pzlp pisze:Ptja. A to przytoczone przez Ciebie rozporządzenie, to do jakiej jest Ustawy? Czy przypadkiem nie o Rybactwie Śródlądowym?

Nie.
Dlaczego nie zadałeś sobie trudu by przeczytać jego pierwsze zdanie?

pzlp pisze:Kolega pływał w morzu więc to rozporządzenie nie ma w tym przypadku zastosowania.

mylisz się
pzlp pisze:Trzeba zerknąć do Ustawy o Rybołówstwie Morskim, a w zasadzie do Rozporządzenia do tej ustawy, bo w samej ustawie mowa jest tylko o wykonywaniu rybołówstwa morskiego w celach sportowo-rekreacyjnych. Wszelkie szczegóły dotyczące tego typu rybołówstwa określone są w rozporządzeniu do tej ustawy.

dokładnie tam zajrzałem (dla ścisłości: ustawa ma nieco inny tytuł):

Na podstawie art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 19 lutego 2004 r. o rybołówstwie (Dz. U. Nr 62, poz. 574) zarządza się, co następuje:

Dopisek (fragment ustawy):

Art. 28.
1. Połowy w celach sportowo-rekreacyjnych w polskich obszarach morskich mogą być prowadzone po uzyskaniu sportowego zezwolenia połowowego.
/.../
7. Minister właściwy do spraw rybołówstwa określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób i warunki prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzory sportowych zezwoleń połowowych dla podmiotów, o których mowa w ust. 2, mając na względzie ochronę żywych zasobów morza i zapewnienie porządku przy połowach

Zachęcam: przepisy są dostępne "o jeden klik" i najprościej jest je samemu przeczytać, a nie opierać się na fragmentach i cytatach.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski

Awatar użytkownika
pzlp

Postautor: pzlp » wt, 4 marca 2014, 11:24

W ustawie niczego nie znalazłem, co by regulowało połowy kuszą. Masz może link do Rozporządzenia?

Awatar użytkownika
pzlp

Postautor: pzlp » wt, 4 marca 2014, 11:31

Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzorów sportowych zezwoleń połowowych

Przydałoby się jeszcze, gdybyś pisał do jakiej Ustawy podajesz tekst Rozporządzenia. Z powyższej treści nie wynika, co jest podstawą prawną i w takiej sytuacji pojawiają się wątpliwości, które słusznie mnie naszły, bo dane były niepełne.

ptja

Postautor: ptja » wt, 4 marca 2014, 12:09

pzlp pisze:
Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzorów sportowych zezwoleń połowowych

Przydałoby się jeszcze, gdybyś pisał do jakiej Ustawy podajesz tekst Rozporządzenia. Z powyższej treści nie wynika, co jest podstawą prawną i w takiej sytuacji pojawiają się wątpliwości, które słusznie mnie naszły, bo dane były niepełne.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 1725&min=1

Wątpliwości Cię naszły, bo nie sprawdziłeś u źródła zanim zarzuciłeś mi pomyłkę :)
Przepisy są publikowane i łatwo dostępne.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski

Awatar użytkownika
pzlp

Postautor: pzlp » wt, 4 marca 2014, 14:06

Wyrazy szacunku, że orientujesz się w tych źródłach. Nie sprawdziłem we wskazanym przez Ciebie źródle, bo w ogóle się w tym sposobie prezentacji aktów prawnych nie odnajduję :). Trudno mi się tam szuka.

Aktualną Ustawę i Rozporządzenie dotyczące połowów sportowych (w morzu) dostałem dziś od Anki. Muszę się z tym dokładnie zapoznać.

Awatar użytkownika
nemesis
Kontaktowanie:

Postautor: nemesis » wt, 4 marca 2014, 14:26

ptja

Postautor: ptja » wt, 4 marca 2014, 14:57

pzlp pisze:/.../w tym sposobie prezentacji aktów prawnych nie odnajduję :). Trudno mi się tam szuka.

ano niestety, nie raz wypominałem Ustawodawcy "inflację prawa".
Ta ustawa jeszcze nie jest taka straszna, ale np. ustawy podatkowe mają kilkaset nowelizacji!

ja szukam zazwyczaj przez google (raczej nie korzystam z wyszukiwarki Sejmu, bo zazwyczaj trzeba się "przedzierać" przez listę pomieszanych przepisów obowiązujących i znowelizowanych. Fajnie jest, jeśli przepis ma tekst jednolity, czyli zawiera już wszystkie nowelizacje aż do tego momentu. Jeśli nie, to czasem trzeba poszukać zmian w przepisie i żmudnie "poskładać" zmiany do tzw. kupy.
Można też korzystać z innych serwisów, które ujednolicenia dokonują we własnym zakresie (np. money.pl, abc.com.pl), ale jednak to Sejm jest źródłem.
Akurat przepis dotyczący grotów chyba nie był modyfikowany (a w tym kontekście nie zaszkodzi przypomnieć dyskusji m.in. o tym wymogu: viewtopic.php?f=61&t=3644)
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski

Awatar użytkownika
pzlp

Postautor: pzlp » wt, 4 marca 2014, 18:42

Też szukałem przez Google, ale niestety niczego nie znalazłem bez głębszego wnikania więc na razie odpuściłem. Drążę teraz temat neoprenu na kombinezony.

Generalnie na pierwszym planie strony rządowej powinny być zawsze aktualne i jednolite teksty Ustaw i Rozporządzeń, a dopiero pod nimi spis poszczególnych aktów, które je nowelizowały. Jakież to proste, oczywiste i logiczne. W obecnej formie to co tam jest, to jeden wielki bałagan, a w zasadzie puzzle. Dlatego nawet tam nie szukam. Na szczęście jest Anka i wszystko co obecnie potrzebuję, mam niemal od ręki. Podziękowania dla Anki przy okazji :-)

ptja

Postautor: ptja » wt, 4 marca 2014, 22:16

pzlp pisze:Generalnie na pierwszym planie strony rządowej powinny być zawsze aktualne i jednolite teksty Ustaw i Rozporządzeń, a dopiero pod nimi spis poszczególnych aktów, które je nowelizowały. Jakież to proste, oczywiste i logiczne.

(raczej strony sejmowej, bo - przynajmniej w teorii - stanowienie prawa to domena parlamentu)
Oczywiście do wołania o porządek się przyłączam!

Ten nasz system "prawny" to straszne bagno i niestety nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to nie przypadek.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski

Awatar użytkownika
ivanadg

Postautor: ivanadg » śr, 5 marca 2014, 10:05

Troche to wszystko nie w temacie i zasmiecamy kaktusowi jego temat więc prosiłbym o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Co do samego rozporządzenia... czyli węgorza w morzu strzelać wolno?.
I przyrzekam strzelać tylko do takich ryb , które zamierzam zjeść sam lub ze swoją rodziną, własnoręcznie przyrządzić, i uśmiercić w możliwie najbardziej humanitarny sposób oddając należyty szacunek wszystkiemu co żywe, a także chronić i działać na korzyść środowiska naturalnego, którego sam jestem częścią...
----------------------------------
Pasjonata

ptja

Postautor: ptja » śr, 5 marca 2014, 15:49

ivanadg pisze:Co do samego rozporządzenia... czyli węgorza w morzu strzelać wolno?.

Zerknij do załącznika, czyli wzoru "sportowego zezwolenia połowowego dla osoby fizycznej". To powinno rozwiać wątpliwości.
Oczywiście przed połowem nalezy sprawdzić np. okresy ochronne czy lokalne zarządzenia, ale co do zasady - wolno.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski

kaktus241957

Postautor: kaktus241957 » pt, 7 marca 2014, 20:38

070320141047.jpg
Dzis popływałem lecz tylko zdechła fladra lezała na dnie .

Wróć do „Morze Bałtyckie”