[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 472: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
Ostatnie nurkowania - Strona 28 -Spearfishing.pl

Ostatnie nurkowania

Forum przede wszystkim dla zarejestrowanych użytkowników z Irlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Moderator:Jaca

Awatar użytkownika
emer
Posty:1504
Rejestracja:ndz, 22 listopada 2009, 20:46
Lokalizacja:K-ce
Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: emer » śr, 30 września 2015, 10:07

To taki serial :)
Ładny połów!
Do sprzedania guma na metry
viewtopic.php?f=27&t=3459

www.sspoland.pl

PaWEŁ
Posty:847
Rejestracja:sob, 21 czerwca 2008, 14:31

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: PaWEŁ » śr, 30 września 2015, 15:26

Emer, to nie serial tylko piszę jak mam trochę czasu. Co siądę do komputera to mnie wzywaja do roboty. A jak nie pracuję to zaraz jadę nad morze. Teraz też wziąłem wolne do piątku i gdyby nie ten niedokończony post to już bym zasuwał autostradą na biwak.

Ciąg dalszy relacjji.
Oczywiście, popłetwowaliśmy tam gdzie nam nie było wolno. Ale a już taki jestem łobuz że jak zobaczę jakiś durny zakaz to zaraz muszę go złamać. No bo niby dlaczego nam (podwodnym łowcom) nie wolno a wędkarze mogą?
Wizura jak na tę miejscówkę, była super – conajmniej na 7-8 metrów, jedynie na płyciznach słaba – od 0 do 2m. Zatokę przeczesaliśmy wzdłuź i w poprzek. Ryb mało a homarów, na których obfity połów liczyłem, prawie wcale. Tej nocy Kimmeridge było dla nas skąpe – ja złapałem tylko jednego homara. Spotykałem basy ale tylko kilówki i mniejsze których nie chciałem strzelać.
Sylwek miał też jednego homara i swój rekord życiowy – 3kg basiora!
Pontonem popłynęliśmy ok. 1km na lewo od zatoki, pod klify na tzw. Kimmeridge Ledges – stuprocentowe basowisko. Wizura jeszcze lepsza ale znowu spotykałem tylko małe ryby. Sylwek podobnie. Zrobiło się już jasno więc nie było tam czego więcej szukać – ryby (jeśliby się jakieś porządne pojawiły) na tych płyciznach z krystaliczną wodą i tak byłyby nie do upolowania z naszych kusz. Ryby tam zawsze przemieszczają się z dużą prędkością i są bardzo ostrożne a my byliśmy doskonale widoczni.w promieniach wschodzącego słońca.
Popłynęliśmy pod St Albans Head. Zakotwiczyliśmy przy wyjściu z zatoki Chapmann’s Pool. Pod wodą przepiękne widoki. Małe rdzawce i wargacze przemykały pomiędzy wielkimi, , porośniętymi wodorostami głazami i skałami. Wizura ponad 10m!
Popływałem po powierzchni trochę w nadzieji że znajdę jakeś czające się na tę drobnicę basy. Bez rezultatu, za to sporo cefali spotykałem. Jedną strzeliłem, dwie spudłowałem i postanowiłem spróbować szczęścia głębiej. Podpłynałem do pontonu i zdjąłem z pasa jeden odwaźnik. To pozwoliło mi swobodnie szybować na głębokościach od 7,5 do 10m. I to było to!
Od razu zlokalizowałem stada rdzawców, o wiele większych niż te na płytszej wodzie. Upolowałem kilka, od jednego do 1,5kg. W oddali pokazywały mi się cienie o kształtach basopodobnych . Ryby te nie chciały bliżej podpłynąc więc nie mam pewności co do gatunku, ale że były duże to wiem.
Wpewnym momencie zza skały wysunął się 2kg rdzawiec i płynął powolutku w kierunku grota mojej strzały. Już go miałem na celowniku i zacząłem delikatnie naciskać spust gdy nagle pękł pieprzony wishbone. – K..wa, i po ch.j żeś idioto go zmieaniał – wyzywałem sie w myślach. Bo rzeczywiście przed nurkowaniem zamieniłem oryginalny Beuchat na Cressi gdyż ten drugi był szerszy i łatwiej mi było naciągać gumę.
Popłynąłem do pontonu by założyć zapasowy. Niestety, na pontonie już siedział Sylwek i powiedział że on jest już zmęczony ale ja jeszcze moge polować. Jednak nie miałem sumienia go tak zostawić i też wyszedłem z wody.
Zrobiliśmy sobie kilka fotografii ale guzik z nich wyszło - nie zauważyliśmy że szybka była lekko zamglona. Oto dwie na których coś widać:
27september2015 (1).JPG
27september2015 (8).JPG


Podsumowanie ostatnich nocnych łowów.

Kupiłem sobie kiedyś dwie ledowe latarki Xtar D26 i Canon United Kinnetics (najgłupszy mój zakup, zmarnowane 280GBP). Jednak nie używałem ich zbyt często. Na ostatnich łowach z moim synem dałem mu moją wypróbowaną, starą Vegę-2 a sam poszedłem z ledówką. Zabrałem go w te samo miejsce gdzie wcześniej ja pływałem z Vegą a on z ledową. Wtedy ja upolowałem kilka dużych basów a mój syn maluchy. Tym razem było odwrotnie - Michał spotykkał Basiory a ja z ledówką basiki.

Podczas nocnych łowów z Pawłami i Sylwkiem też polowałem z ledową latarką i rezultaty były mizerne i to pomimo że byliśmy w odpowiednich miejscach i o odpowiednim czasie.
Dawno, dawno temu, jeszcze na słodkowodnych łowiskach w Polsce i w Rosji przekonałem się że im słabsze światło tym większe ryby na nizałce. Dotyczy to zwłaszcza węgorzy, linów, karpi i szczupaków. Podejrzewam że zasada ta też jest aktualna podczas polowań na ryby morskie. Za wyjątkiem cefali i niektórych płaskich. Cefale są przyzwyczajone do sztucznego światła - lubią przebywać w portach, marinach, pod molami i mostami oraz przy nabrzeżach a są to miejsca zawsze obficie oświetlone w nocy.

Koniec eksperymentów, dzisiaj w nocy idę z Vegą.

PaWEŁ
Posty:847
Rejestracja:sob, 21 czerwca 2008, 14:31

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: PaWEŁ » czw, 1 października 2015, 20:40

No i pojechałem.
Na biwaku już byli Jacek z Kamilą i zdążyli rozbić namiot. Wypakowałem się i pojechałem do Swanage po lód, piwko i coś do żarcia. Gdy wróciłem z zakupów na biwaku pojawili się jeszcze Monika z Rafałem.
30sep01oct2015 (11).jpg

Zaczęli szykować kiełbasę na grila i poprosili mnie bym kupił u farmera suche drewno na ognisko.
- Co, kurde, popijawa przy ognisku? W tę piękną wrześniowo-październikową noc? Beze mnie? - Ni ch.ja, na żadne ryby nie jadę!
30sep01oct2015 (5).jpg


Na drugi dzień rano, po herbatce, pojechałem z Jackiem do Kimmeridge z pontonem na dachu. Na slipie stała tablica ostrzegawcza infoprmująca o strzelaniu na pobliskim poligonie. Oznaczało to że akwen na prawo od zatoki był zamknięty.
30sep01oct2015 (6).jpg


W zatoce zupa grochowa! Popłynęliśmy pod St.Albans Head. Gdy byliśmy prawie na miejscu to podpłynął do nas kuter Range Security (ich zadanie polega na odganianiu jednostek pływających z zamkniętego akwenu.
- Czego, kurde, chcą od nas? Przecieź jesteśmy daleo od poligonu - powiedziałem do Jacka.
Szybko okazało się że chłopaki chcą naszej pomocy bo urwali kotwicę. A Jacek zaraz ochoczo się zgodził.
Strażnicy wzięli nas na hol i podciągneli do miejsca gdzie ich kotwica powinna być - zamarkowali je na GPSsie.
Wiedziałem że nic z tego nie wyjdzie gdy tylko zobaczyłem gdzie nas holują. O tej porze (High Water) jest tam bardzo mocny prąd. Trzeba by poczekać 3 godziny na slack water.
Rzuciliśmy swoją kotwice i zaczęliśmy poszukiwania. Zanurzyłem się trzy razy i dałem sobie spokój. Nie dość, że prąd niósł mnie jak w górskiej rzece to jeszcze wizura na głębokości poniżej 5 metrów spadała prawie do zera.
Przywołałem strażników i wyjasniłem im że na razie nie jesteśmy w stanie im pomóc. Obiecałem, że jak tylko wizura się w tym miejscu poprawi to napewno ich kotwicę znajdziemy. Zostawili nam kartkę z numerem telefonu, zaproponowali goracą kawę, herbatę lub zupę, a gdy podziękowaliśmy - odpłynęli. A my z Jackiem zaczęliśmy poszukiwania jakiegoś miejca nadającego się do nurkowania. Znaleźliśmy dwa, ale bez ryb.
Sprawdziliśmy jeszcze Kimmeridge Ledges - wizura do 5m ale bez ryb.
Postanowiłem jeszcze wbrew zakazowi, szybko wyskoczyć pod Gad Cliff. Tam było jeszcze gorzej - zielonkawe mleko.
Odtrąbiliśmy odwrót.
Na biwaku Rafał z Moniką ujeźdźali latawce na desce z kółkami - z górki i pod górkę. Musi to być fajna zabawa.
30sep01oct2015 (13).jpg

I to by było na tyle. Nie każdy wyjazd kończy się powrotem z pełnym cool-boxem.

Awatar użytkownika
Szuwarek
Posty:157
Rejestracja:czw, 29 lipca 2010, 13:17
Lokalizacja:Southampton

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: Szuwarek » sob, 3 października 2015, 13:22

Moja relacja z poprzedniego weekendu będzie dużo mniej kwiecista... to był mój weekend z córką więc mogłem tylko wyskoczyć na piątkowy wieczór. Szybkie wodowanie w Swanage (tuż przed wysoką wodą jest dużo wygodniej) 10 minut i byłem na Old Harrym. Wizura srednia-ok. 4-5m. 2 godziny pływania, żadnych bassów jedna przyzwoita muleta (nie będę ryzykował oceny jej wagi aby nie narażać się na śmieszność ale była spora). Wreszcie udało mi się ją przyżądzić tak że była smaczna w miarę (oczywiście porównania do bassa nie ma)
Obrazek
Obrazek
Wyciągnąłem łódkę jak jeszcze woda była wysoka i do domu.

Awatar użytkownika
Szuwarek
Posty:157
Rejestracja:czw, 29 lipca 2010, 13:17
Lokalizacja:Southampton

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: Szuwarek » pn, 5 października 2015, 00:27

I kolejna wyprawa, w nocy i potem w dzień na St. Albans, znowu bez bassów ale że przeprosiłem się z muletami...
Obrazek

Awatar użytkownika
Szuwarek
Posty:157
Rejestracja:czw, 29 lipca 2010, 13:17
Lokalizacja:Southampton

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: Szuwarek » pn, 12 października 2015, 23:10

Pogoda coraz bardziej kapryśna, trzeba łapać ostatnie dni bez fal a dużych bassów nadal jak na lekarstwo...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PaWEŁ
Posty:847
Rejestracja:sob, 21 czerwca 2008, 14:31

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: PaWEŁ » pn, 19 października 2015, 23:49

W przedostatni weekend miałem szczery zamiar popracować by zarobić trochę estra gotówi, tym bardziej że wiedziałem że wizura będzie słaba po ostatnich wiatrach. Ale gdzie tam. Coś mnie podusiło by zadzwonić do Szuwarka i jak na złość, okazało się że Szuwarek był już na biwaku i wybierał się nad morze sprawdzić warunki. Poprosiłem go by najpierw pojechał do Kimmeridge i jak woda będzie spokojna i czysta to przyjadę i pojedziemy na nocne łowy moją motorówką.
Po jaiejś godzince zadzwonił – Ja na mój gust to wizura jest na conajmniej 4m i fal nie ma – powiedział.
Kurde, trzeba jechać bo koniec sezonu coraz bliżej a robota nie jest najważniejsza w moim życiu. Zresztą zdążę się jeszcze napracować zanim nowy sezon się zacznie – pomyslałem i zacząłem się pakować.
Gdy dotarłem na biwak to podczepiliśmy do mojego auta łódkę i pojechaliśmy po ryby – tak nam się wtedy wydawało.
Już się robił zmrok gdy zwodowaliśmy łódź ale zdążyliśmy zanim cieć zamknął bramę.
Od razu skierowałem łódź pod Gad Cliff, moje najlepsze basowisko w ostatnich tygodniach. A tam szok – wizura 0,5m i wielkie swelle załamywały się na basowych półkach. – No, kurde, Szuwarek, gdzie te 4 metry? – Słowo daję, nie było tych fal, nie wiem skąd się wzięły! – odpowiedział.
Dobra, zmiana planów, jedziemy na Kimmeridge Ledges, drugie moje tajne miejsce – powiedziałem i podnieśliśmy kotwicę.
Pod klifami między Kimmeridge Bay a Chapman’s Poole swelle jeszcze większe. Nie było sensu nawet podpływać do najlepszych miejscówek, tego wieczoru to były super miejsca dla serferów.
Skoro juź się natrudziliśmy to wypadałoby choć na trochę wskoczyć do wody. Było już całkiem ciemno gdy rzuciliśmy kotwicę jakieś 200m od klifu, w zagłębieniu między skalnymi, płaskimi jak boiska do piłki noznej, płytami.
- Nie odpływaj daleko – ostrzegłóem Szuwarka – bo prąd zaraz przyspieszy i będziesz miał problemy z powrotem na łódż.
-OK! – odpowiedział i popłetwował w stronę klifu. Po chwili ja wskoczyłem do wody. Sprawdziłem czy kotwica siedzi bezpiecznie ale i popłynąłem za Szuwarkiem.
Wizura koło łodzi była na ponad 4 metry ale im bliżej klifu tym była gorsza. Gdy spadła do 1,5m i fale zaczęły mną rzucać jak bym był w jaiejś wielkiej pralce, przekląłem w duchu Szuwarka (za to że spowodował mój przyjazd na łowy) i popłynąłem na głębsza wodę. Wiedziałem że basów tam nie znajdę bo ich ścieżki prowadzą wzdłuż uskoków i pęknięć w płytach skalnych na płyciznach. Miałem jednak nadzieję na homary i inne ryby. Niestety, na łódkę wylazłem z niczym.
A Szuwarek? Szuwarek wrócił z tego zbełtanego błota na płyciznach z basem i cefalą.
- Oho, jak Ci się udało cokolwiek zauważyć w tych warunkach? –spytałem.
- Na początku widziałem kilka ryb ale później już nic więcej – odpowiedział.
- Pora kończyć na dzisiaj bo i tak nic więcej nie zwojujemy. Może jutro te swelle osłabną i z nowym przypływem przyjdzie czyściejsza woda. Zresztą na biwaku już pewnie czeka Paweł Chudy i może jeszcze będą Jacek z resztą towarzystwa – powiedziałem – wypijemy po parę piwek przy ognisku a jutro się spróbuje szczęścia jeszcze raz.
Plan był taki że zostawimy łódkę na kotwicy w zatoce a sami pojedziemy na biwak bo brama będzie już z pewnością zamnięta. Rano o siódmej mieliśmy wrócić z Pawłem by załapać się na godzinkę przed High Water na łowiskku pod St.Albans Head.
Niestety, w zatoce przy slipie czekał na nas mój znienawidzony strażnik (kawał mendy, były klawisz z więzienia w Cytadeli na półwyspie Portland). Ja trzymałem się z daleka, by mnie nie poznał, a Szuwarek zaczął z nim gadkę. Okazało się że bramę już zamknął ale może ją jeszcze otworzyć dla nas i łaskawie poczeka aż wyciągniemy łódkę. Postraszył nas jeszcze że mimo prognoz wiatr może się zmienić i wtedy fale rozwalą naszą łódkę o skały gdybyśmy zdecydowali się ją zostawić.
Znowu zmiana planów, wyciąganie łodzi i powrót na farmę. A tam wesoło – przy ognisku Paweł Chudy,Kamila i Jacek.
Trochę posiedzielismy razem i poszedłem spać zapowiadając Szuwarkowi i Pawłowi że o 6-tej rano pobudka.
Rano, o dziwo, chłopaki rzeczywiście wstali o wyznaczonym czasie. Ale co z tego, skoro i tak wyjechaliśmy z dużym opóźnieniem. Krótko mówiąc, dzień zaczął się ch..owo i dalej też tak było. Pod St. Albans Head warunki były nie najlepsze. Wizura na płyciznach była znośna, do 4m, ale tam gdzie zwykle strzelałem porządne rybki, czyli na głębokości poniżej 7m,spadała do 1-2m! Ponuraliśmy aż prąd się zmienił, przyspieszył i przyniósł brudną wodę. Rezultat był mizerny. Szuwarek miał znowu szczęście bo strzelił cefalę, Paweł kilka rdzawców a ja miałem dwa pożądne rdzawce. Jak dla mnie, był to zmarnowany weeend. Ale to nie koniec pecha.
W ostatnią środę wieczorem miałem zamiar spędzić czas relaksując się przy pomocy piwka. Znowu, jak na złość, dostałem sms-a od Pawła z Worthing że w rzece Adur wizura jest 4m+!
No, kurde, nareszcie, od dawna na to czekałem! Szybko sprawdziłem Tide Tables i okazało się że zdążę dojechać na dwie godziny przed High Water. Po godzinie jazdy zaparkowałem auto i poszedłem sprawdzić wodę. – Ku.wa, znowu lipa! Woda jakaś mleczna jakby. Co robić? – myślę sobie. – Skoro przyjechałem, to trzeba wleźć. Może za chwilę będzie lepiej bo woda ciągle wpływa do rzeki i może później przypływ przyniesie poprawę wizury – kombinowałem w myślach.
Tak i było, znajdowałem miejsca z wizurą nawet do 3 – 3,5m! Niby wystarczająco na nocne łowy ale ryb nie było! Widywałem tylko niewymiarowe basy i flądry oraz kilka sznurowatych węgorzy.
- Kurde, co za pech mnie prześladuje w tym roku – myślałem sobie – jeszcze ani jednego węgorza nie wyjąłem z tej rzeki, ani żadnego basa wartego pochwalenia się. A w porzednich latach zawsze miałem co wziąść do domu – basy od 2 do 5g sztuka,węgorze od 1 do 2kg, duże cefale i flądry. Znowu pechowy wyjazd i zarwana noc – w swoim łóżku wylądowałem o 3-ciej rano!
Na szczęście pogoda sprawiła nam niespodziankę, słabe północne wiatry wiały już od ponad tygodnia i z każdą godziną poprawiają warunki nurkowe wzdłuż południowego wybrzeża. Co najlepsze, północne wiatry odganiają powierzchniową chłodną wodę w stronę Francji a dołem wraca woda cieplejsza. Rezultat jest taki że teraz woda ma taką samą temperaturę ak w lipcu i sierpniu – 15 stopni.
W piątek obdzwoniłem wszystkich kolegów z którymi nurkuję od kilkun lat. Okazało się że dwóch było chorych, jeden był w Polsce, kilku musiało iść w sobotę do roboty, dwóch stwierdziło że dla nich to za zimno i już więcej w tym roku nie będą nurkować, dwóch musiało zostać z dziećmi a dwóm się nie chciało. Wkurzony, napisałem post na Deeper Blue że szukam partnera na łowy. Kurde, nikt nie odpowiedział a mnie się chciało na ryby ak nigdy wcześniej. Problem jest taki, że wszystkie rybne miejsca są dostępne tylko z jakiś środków pływających a moje łódki są za ciężkie bym sam mógł je wodować i wyciągać z wody – tak myślałem.
- Sam pojadę – myślałem sobie – wlezę do Kimmeridger Bay w nocy, tak by mnie strażnik nie zauważył a na drugi dzień wejdę przez Stairs Hole i popłynę w stronę Durdle Door. I pojechałem na Farmę. Tam usiadłem sobie przed przyczepą kampingową z gorącą herbatką w kubku, popatrzyłem na ponton i na samochód i włączył mi się Pomysłowy Dobromir (była kiedyś taka kreskówka dla dzieci). Po chwili ponton był na dachu auta. Dałem sobie radę sam.
Cdn, późno już i musżę przerwać pisaninę.

PaWEŁ
Posty:847
Rejestracja:sob, 21 czerwca 2008, 14:31

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: PaWEŁ » wt, 20 października 2015, 18:38

Do Lulworth Cove dotarłem już po ciemku. Do plaży zjechałem na wstecznym biegu bowiem ostatnio w miejscu gdzie można było zawrócić auto, stał wyciągnięty z wody kuter. Było sporo spacerowiczów i kilku wędarzy, jak zwykle w każdy weekend.
Gdy pakowałem sprzęt do pontonu zaczęły w krótkich odstępach czasu podjeżdżać brudne, stare i śmierdzące vany zawodowych rybaków – znam ich wszystkich z widzenia. Dziwne było ich zachowanie, żaden nie przywitał się ze mną jak to zwykli czynić wczesniej. Wysiadali z pojazdów, rozglądali się nie wiadomo za czym i po chwili odjeżdżali.
- Kurde -myslałem sobie – pewnie ktoś im klatki „wyreperował” ostatnio i podejrzewają mnie. Przypomniałem sobie że niedawno Szuwarkowi się żalili na podwodnych łowców, gdy im robił inspekcje kutrów. Nie wiedzieli że narzekają do podwodnego łowcy.
- Pewnie powiadomią „Fisheries” http://www.southern-ifca.gov.uk/enforcement i razem zaczają się jak bedę wracał by mnie skontrolować – myslałem. – Kiedyś musi być ten pierwszy raz. Dziesięć sezonów mineło a mnie jeszcze ani razu nie kontrolowali.
- Dzisiaj biorę tylko 3 basy i 2 homary, może jeszcze jakieś inne rybki po parę sztuk – postanowiłem sobie i odpaliłem silnik.
W zatoce woda była czysta a na zewnątrz krystalicznie czysta. – No, nareszcie doczekałem się, północny wiatr zrobił w końcu to co trzeba.
Po 45 minutach zakotwiczyłem pod Gad Cliff’em. Przy latarce mogłem policzyć kamienie na dnie na 6 metrach głebokości. – Jest super, teraz tylko ryb na nizałce brakuje do pełni szczęścia.
Wskoczyłem do wody i zanurałem do kotwicy by ją dobrze zaczepić między kamieniami. Gdy chciałem się już wynurzyć, kątem oka zauważyłem jakiś ruch przy dnie 3-4metry od kotwicy. –O kurcze, jest nieźle, pierwsze zanurzenie i już mam w siatce sporego homara (w domu warzony, 800g).
Wróciłem pod ponton i sięgnąłem do środka po moją ulubioną Cyrankę. Po chwili już buszowałem między wielkimi głazami na płyciźnie. Woda była spokojna, ciepła (15 stopni) i przezroczyta od 8 (nad zielskiem) do 15m nad kamienistym dnem. Idealne warunki. Nie minęło nawet 5 minut gdy ustrzeliłemm kilogramową cefalę.
Popłynąłem wstronę podwodnych skalnych tarasów i uskoków. Tam trafiłem równo 3- kilogramowego basa. Spotykałem sporo mniejszych, takich do 50cm ale zgodnie z postanowieniem o przestrzeganiu limitów, omijałem je czekając na jakieś większe okazy. Nie doczekałem się wielkich basów ale za to jeszcze jeden homar (700g) trafił do siatki. Po 2 godzinach wylazłem na ponton, wypatroszyłem cefalę, podniosłem kotwicę i popłynąłem w stronę Mupe Rocks.
Morze było w dalszym ciągu gładkie więc mogłem omijać boje od klatek nie używając latarki – wystarczała mi poświata od rozgwiezdrzonego nieba.
CDN – teraz jadę na ryby.

PaWEŁ
Posty:847
Rejestracja:sob, 21 czerwca 2008, 14:31

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: PaWEŁ » śr, 21 października 2015, 06:41

Właśnie skończyłem czyścić basy i gotować homary a do domu wróciłem dwie godziny temu! Najdłużej mi zeszło ze sprzątaniem kuchni ale musiałem zdążyć zanim baba wstanie i zejdzie na śniadanie. Jakby zobaczyła łuski na ścianach, suficie i wszystkich meblach kuchennych to by się załamała. Zwykle ryby czyszczę na łodzi albo na brzegu ale tym razem nie dało się. Później wyjasnię dlaczego.
20-21OCT15 (3).jpg

Duży bas ważył 3,6kg i był długi na 75cm a ten mały ledwo 1,1kg i 49cm. Dwa większe homary były lekko ponad 800g każdy.wszystkie 5 ważyły3kg.

PaWEŁ
Posty:847
Rejestracja:sob, 21 czerwca 2008, 14:31

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: PaWEŁ » śr, 21 października 2015, 22:06

Ciąg dalszy relacjji z ostatnich dwóch tygodni łowów w Anglii.
Zakotwiczyłem przy Mupe Rocks i wskoczyłem do wody. Spotykałem małe basy na płyciznach dość często i gdy wracałem w stronę pontonu, postanowiłem jednego kilogramowego strzelić . – Słabo coś z basami dzisiaj – myślałem sobie – tylko jeden porządny mi się trafił.
Przy pontonie, gdy spojrzałem w dół w stronę kotwicy coś mi się zasrebrzyło i poruszyło. – Następny maluch – pomyślałem w pierwszej chwili zanim dotarło do mnie że ta ryba jest na 5-ciu metrach głębokości i z pewnością jest większa niż się wydawało. Szybko i pocichu zanurzyłem się trzymając główny snop światła zdaleka od ryby. Był to bas. Wyczuł mnie i schował się w kępie wodorostów. Na szczęście grzbiet mu wystawał więc wycelowałem i wypaliłem. Po chwili na nizałce wisiał 2.2kg basiorek – plan wykonany, można wracać.
Do L.C. dotarłem tuż przed godziną pierwszą. Zakotwiczyłem na piaskowej polanie i wskoczyłem do wody by jeszcze spróbować szczęścia. Liczyłem na sole , flądry i gładzice ale też miałem nadzieję na barweny i homary. Niestety, w zatoce ryb tej nocy nie było – trafiłem tylko jedną gładzicę.
Okło 2-giej wyciągnąłem ponton na brzeg. Zapakowałem sprzęt do auta i wszedłem do potoku by wyczyścić ryby.
20151018_012036.jpg

Fajne jest to miejsce – stojąc w czystej i bystrej wodzie potoku można wykorzystać betonowe umocnienia jako stół, na poręczach od kładki dla pieszych można powiesić latarki a ryby, ręce i nóż płukać tylko lekko schulając się. Flaki i łuski spływają do zatoki ku uciesze skorupiaków, ryb i mew.
Cały czas oczekiwałem na wizytę kontrolerów ale i tym razem odjechałem przez nikogo nie niepokojony. A taki byłem pewny że na plaży będzie komitet powitalny! To śmieszne ale dczułem rozczarowanie że moje obawy były płonne. Tylko dlaczego zawodowi rybacy okazali mi demonstracyjnie swoją niechęć? Może i dzwonili do Fisheries ale zostali zignorowani?
- Cholera, mogłem sobie jeszcze parę homarów i basów zabrać z wody – żałowałem.
Na farmę dotarłem o 3-ciej rano. Opłukałem skafander, zjadłem kanapki, wypiłem dwa browarki i poszedłem spać.
Rano zaspałem. – Kurde, spóźnię się na High Water. Trudno, jak przegapię cefale i basy to ponuram głębiej za rdzawcami – postanowiłem sobie i ruszyłem znowu do L.C.
Po około 30 minutach zwodowałem ponton, przebrałem się w skafander i ruszyłem pod Mupe Rocks.
Niestety, mimo wspaniałej wizury pod wodą, miejscami do 15 metrów i 5-ciu godzin nurania był to jeden z gorszych dni – na brzeg wróciłem tylko z kilkoma rdzawcami. Widywałem cefale, nawet 3-kilogramowe, ale czysta woda działa w dwie strony – ryby poza zielskiem omijały mnie szerokim łukiem. A te w zielsku pudłowałem za każdym razem. Dlaczego?
No właśnie, z pośpiechu zapomniałem pochwalić się numerem jaki sobie sam wywinąłem trzy dni wcześniej.
CDN
Załączniki
20151018_012036.jpg

Awatar użytkownika
Szuwarek
Posty:157
Rejestracja:czw, 29 lipca 2010, 13:17
Lokalizacja:Southampton

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: Szuwarek » czw, 22 października 2015, 01:34

W zeszły weekend faktycznie zajmowałem sie córką ale w piątek urwaliśmy się z Pawłem (Gawels) na nurka z łódki. trochę problemów było (m.in. mandat na szybie chociaż zapłaciłem :( ) ale ostatecznie... Paweł wyszedł z muletą i bassem a ja z jednym bassem (drugi ładniejszy mi nawiał):
Obrazek

Awatar użytkownika
Szuwarek
Posty:157
Rejestracja:czw, 29 lipca 2010, 13:17
Lokalizacja:Southampton

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: Szuwarek » czw, 22 października 2015, 01:48

A za to dzisiaj (nooo wczoraj)...
Zwykle się nie rozpisuję o moich wyprawach ale dzisiejszą opiszę bo była ciekawa:
Nastawiałem sie na łowy w weekend ale że PaWEŁ czarno wieszczył co do pogody, sprawdziłem wiatry i pływy dzisiaj vi urwałem się z roboty. W Studland High water był o 13.00 ale że to pływ kwadraturowy wysoka woda miała sie utrzymać aż do 19.00. Zajechałem o 16.00- warunki idealne:
Obrazek
wszedłem do wody i od razu zobaczyłem masę drobnicy. Wizura do 5-6m. Widziałem bassy 1-1.5 kg ale były czujne, zanim wycelowałem- czmychnęły. były też dorodne cefale ale że zawsze (już teraz) jestem nastawiony na bassa- nie strzelałem. Po pół godziny dopłynąłem do fajnych skałek i... zobaczyłem dorodnego bassa! ale też szybko uciekł. spojrzałem jednak w miejsce gdzie zniknął i zrozumiałem że zwiał do małej ale bardzo głębokiej groty pod skałą. Stamtąd było tylko jedno wyjście! na szczęście miałem ze sobą latarkę (bo nie wiedziałem o której będę wychodził) ciężko było się przecisnąć do wejścia groty, jeszcze trudniej poświecić i wycelować ale zobaczyłem że jest! tylko że długa kusza w takich sytuacjach jest do niczego! robiłem cztery podejścia, za każym razem już go widziałem, celowałem, strzelałem i nic... za każym razem musiałem odpłynąć kawałek i czekać aż woda się wyklaruje. w jednej z przerw strzeliłem cefalę ok 1 kg. W końcu po czwartym nieudanym podejściu postanowiłem poczekać już przy wejściu do groty i wtedy wystraszony bassior sam wyszedł! był nawet tak uprzejmy że ominął chmurę pyłu i ustawił się pięknie na strzał w przejrzystej wodzie! miał dobrze ponad 2 kg:
Obrazek
(muszę kupić porządną wagę)

PaWEŁ
Posty:847
Rejestracja:sob, 21 czerwca 2008, 14:31

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: PaWEŁ » czw, 22 października 2015, 14:24

Ciág dalszy relacji:
W czwartek rano, po neudanym wypadzie do Shoreham, musiałem wstać po niecałych 4 godzinach snu. Cały dzień byłem zajęty. A tu znowu, jak na złość, popołudniu zadzwonił Hubert że następny dzień ma wolny i czy nie pojechałbym z nim na nocne łowy?
- Kurde, chyba dam radę – myślałem sobie – w piątek sobie odeśpię.
– Dobrze, możemy jechać ale jeszcze nie wiem o której będę wolny – odpowiedziałałem - jak będę już gotowy do wyjazdu to dam ci znać i spotkamy się na farmie.
Już sie ściemniało gdy zszedłem do auta – w jednej ręce coolbox i mój nowy Marlin 115 Beuchat, w drugiej latarki, prowiant i worek mze skafandrem. Na parkingu kuszę położyłem na relingach na dachu a coolbox postawiłem na asfalcie by mieć jedną rękę wolną bo musiałem sięgnąć do kieszeni po klucz od auta. Krótko mówiąc, zapakowałem się do samochodu zapominająć o kuszy. Przypomniałem sobie jakieś 3km dalej na zakęcie ruchliwej drogi gdy usłyszałem jak kusza spadła i zobaczyłem ją we wstecznym lusterku jak się turla po asfalcie. Szybko wychamowałem i wjechałem na chodnik, włączyłem awaryjne światła i pobiegłem. Niestety, akurat ruszyła druga fala aut po zmianie świateł. Mogłem sobie tylko popatrzeć jak po kolei rozwalają mojego Marlina. Gdy zrobiła się luka to zebrałem co się dało i odjechałem. Przynajmniej została mi strzała i szpula od kołowrotka z 50m Dynemy – wartość razem ok. 60GBP.
- Trudno, będę musiał się przeprosić ze starą kuszą Comanche 90 Cressi do czasu aż kupię nowego Marlina którego postanowiłem zamówić zaraz po powrocie z łowów.
Ale na łowy i tak nie dane mi było dojechać tego wieczoru.Gdy minąłem Ringwood (połowa drogi), zadzwonił Hubert że mu auto się zepsuło i musi zawracać. Okazało się że był ok. mili w przodzie. Dogoniłem go i jechałem z tyłu, by wrazie gdy mu samochód całkiem odmówi posłuszeństwa, wziąść go na hool.
Że nic nie wyszło z planowanych nocnych łowów, to mnie specjalnie nie zmartwiło ani to że przejechałem na darmo 120km i spędziłem 3 godziny w korkach też nie zabolało. Ale Marlina nie mogłem sobie darować.
Czemu dwa dni później pudłowałem wszystkie cefale? Bo używając starego Comancha nie zauważyłem że ktoś wykrzywił lekko strzałę – ostatnio pożyczałem tę kuszę kilku kolegom i synowi.
I to by było na tyle, jeśli chodzi o ostatni tydzień.
W tym tygodniu już zdążyłem raz wyskoczyć na ryby do Kimmeridge.
Ponieważ w zatoce Kimmeridge jest zakaz podwodnego polowania na ryb,y trzeba kombinować by tam dotrzeć niezauważonym i później nie dać się złapać z kuszą i rybami.
Ja robię to w ten sposób: w nocy najpierw otwieram sobie główną bramę i zjeźdźam na dół sprawdzić czy brama od slipu już jest zamknięta na kłódkę. Jeśli tak, to znaczy że cieć więcej raczej nie będzie się kręcił po okolicy. Jeśli nie, to muszę zawracać i próbować trochę później.
Gdy brama zamknięta to wracam na najbliższy parking przed wioską i się przebieram w skafander, rozkładam folię na siedzeniu i jadę pod główną bramę. Tam zostawiam samochód i do wody zasuwam na piechotę (1400m), Kusza schowana miedzy płetwami.
Po zakończeniu łowów balast, ryby i kuszę chowam w krzakach, zasuwam pod górę te 1400 metrów i przebieram się. Później zjeżdżam autem by zabrać to co mi było za ciężko taszczyć.
Oczywiście, o czyszczeniu ryb w zatoce z oczywistych powodów nie może być mowy nawet.
Z powodu powyższych trudności nezbyt czesto odwiedzam tę zatokę od strony lądu – tylko wtedy gdy nie chce mi się wodować pontonu w Lulworth Cove i później zasuwać na silniku przez godzinę do celu.

Przepraszam za to że tak w kawałkach ale naprawdę nie mam zbyt dużo wolnego czasu - sezon ciągle trwa i za chwilę znowu jadę na łowy.

Awatar użytkownika
Szuwarek
Posty:157
Rejestracja:czw, 29 lipca 2010, 13:17
Lokalizacja:Southampton

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: Szuwarek » czw, 29 października 2015, 00:38

ostatnie rybki w tym sezonie... bass 52 cm cefala 55cm (?)(zeszła sobota). Moja grota znów nie zawiodła, tym razem zajmowały ja dwie duże cefale- jedna niestety trafiona w brzuch urwała się. Dodatkowo nawiał mi piękny homar ale i tak było nieźle! (sorry za jakość i lokalizację zdjęcia ale tylko tu mogłem znaleźć trochę światła.)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Seba
Posty:278
Rejestracja:pn, 25 października 2010, 21:47
Lokalizacja:Cork,Irlandia

Re: Ostatnie nurkowania

Postautor: Seba » pn, 14 marca 2016, 00:08

Obrazek
Obrazek
Postanowiłem odkurzyć pianke bo ten sezon zimowy to totalna masakra.Jak bym miał czekać na dobrą wizure to jeszcze kilka tygodni,a w morzu nie pływałam od listopada.Przegrzebki odpadają więc padło na sercówki i omułki w sumie 120szt.


Wróć do „Irlandia & Wielka Brytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron