[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Zestaw do fotografii Tomix_TC -Spearfishing.pl

Zestaw do fotografii Tomix_TC

Wszystko o aparatach i obudowach podwodnych.

Moderator:doox

Awatar użytkownika
Tomix_TC
Posty:805
Rejestracja:sob, 3 września 2011, 12:47
Lokalizacja:Bielsko-Biała
Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: Tomix_TC » pn, 18 marca 2013, 19:10

Na prośbę Indianisko wrzucam nieco więcej niż samą obudowę - może Komuś sie do czegoś przyda.
Ponieważ nie wszędzie można polować kuszą nabyłem następujący zestaw do fotografii podwodnej:
1. Sony nex 5N
2. obudowa podwodna do Sony nex 5 (dostosowana przeze mnie do obsługi wszystkich przycisków w modelu 5N)
3. obciążenie do obudowy będące zarazem podwodnym statywem (z balastu)
4. lampę LED (gdy przyjdzie kręcić filmiki w słabym oświetleniu lub nocą
5. obudowę do lampy robię sam i jestem jeszcze w trakcie
6. ramie mocujące aparat i lampę - będące również stabilizatorem

Pólki co aparat z obudową i obciążnikiem testowałem na basenie (3,8m) i efekt jest jak dla mnie bardzo dobry. Jak zestaw się sprawdzi na głębszej wodzie to zamierzam dokupić symetryczne ramię i drugą identyczną lampę.
Poniżej kilka fotek
Załączniki
DSC_0385.JPG
przycisk spustu i górny zamek
DSC_0383.JPG
obudowa - przyciski nawigacji, odtwarzania i filmowania
DSC_0381.JPG
Obudowa zamek
DSC_0380.JPG
obudowa tył
DSC_0389.JPG
DSC_0388.JPG
Zestaw foto (jeszcze bez obudowy na lampę)

INDIANISKO
Posty:848
Rejestracja:ndz, 28 czerwca 2009, 19:33

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: INDIANISKO » pn, 18 marca 2013, 19:20

Dziękuję za zdjęcia .Wygląda całkiem solidnie,gruby poliwęglan co widać na zastrzałach/ankrach/wzmocnieniach czy jak to nazwać .Przyciski tak czy inaczej trzeba konserwować raz na jakiś czas syliconem w płynie . Tylko to zapięcie trochę chińskie ;) ale do tych kilku metrów...wgłąb ;)
Jeszcze raz dziękuję .
"spearfishing...zabijamy z miłości do natury"

Awatar użytkownika
włóczykij_89
Posty:59
Rejestracja:sob, 15 września 2012, 20:50
Lokalizacja:Kołobrzeg

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: włóczykij_89 » pn, 18 marca 2013, 19:30

a masz już może jakieś zdjęcia oczywiście z pod wody :D ?? mógł byś wrzucić

INDIANISKO
Posty:848
Rejestracja:ndz, 28 czerwca 2009, 19:33

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: INDIANISKO » pn, 18 marca 2013, 19:36

Porównuję MeiKe z oryginałem na zdjęciach w internecie i różnicę widać tylko w klipsie zamykającym obudowę oraz w kołpaku/pierścieniu chroniącym i uszczelniającym obiektyw .

Za parę dni wstawię mój sposób na ramiona do lampy doświetlającej oraz na mocowanie kamery do kuszy ;) musi przyjść parę gratów pocztą :wink: dodam tylko że sposób jest budżetowy i stosowany przeze mnie od kilku lat na co dzień w pracy :mrgreen:
"spearfishing...zabijamy z miłości do natury"

Awatar użytkownika
Tomix_TC
Posty:805
Rejestracja:sob, 3 września 2011, 12:47
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: Tomix_TC » pn, 18 marca 2013, 19:48

Po kompresji i pomniejszeniu już nie są tak ostre jak w oryginale. Ale sam oceń. Na basenie był półmrok. Rybek niestety jeszcze nie mam - to pierwsze testy.
Załączniki
KC po balansie bieli.jpg
Po balansie bieli
KC.jpg
Ten chudzielec to oczywiście nie ja ;-)

Awatar użytkownika
Tomix_TC
Posty:805
Rejestracja:sob, 3 września 2011, 12:47
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: Tomix_TC » pn, 18 marca 2013, 20:13

Tu jeszcze masz porównanie bez kompresji - wycinek oryginalnego zdjęcia. Odległość do punku ok 4 m
Załączniki
wycinek.jpg
po lewej "na żywca" po prawej po balansie bieli

Awatar użytkownika
włóczykij_89
Posty:59
Rejestracja:sob, 15 września 2012, 20:50
Lokalizacja:Kołobrzeg

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: włóczykij_89 » pn, 18 marca 2013, 22:32

zdjęcie robiłeś z tą lampą diodową czy bez?
jak bez to elegancko wyszło :)

a jest jeszcze jakaś funkcja co niektóre aparaty mają to na standardzie
nie pamiętam jak się to nazywało, chodzi o to że aparat robi tak jak by 3 zdjęcia (prześwietlone, normalne i niedoświetlone ) i składa to do kupy
ktoś miał z tym do czynienia ? dobre to czy nie ? słyszałem że można to bez problemu progiem na kompie zrobić

Awatar użytkownika
Tomix_TC
Posty:805
Rejestracja:sob, 3 września 2011, 12:47
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: Tomix_TC » pn, 18 marca 2013, 22:57

Zdjęcia robione z małą wbudowaną lampą. Na diodówce powinno być lepiej no i przede wszystkim daje szerokie światło ciągłe do filmowania. Poza wodą wychodzi doskonale ... i w wodzie powinno oddać kolory obiektom oddalonych do 1 - 2 metra.

To o czym mówisz to jest albo brecking (tu rozróżniamy brecking ekspozycji albo balansu bieli) albo też funkcja składania zdjęć w słabym oświetleniu (funkcja nowszych cyfrówek)- dla uzyskania obrazu dla dalszego planu aparat wykonuje kilka zdjęć (nawet pod 10) i składa je w jedno. Efekt dobry na statywie dla mało dynamicznych scen. Pod wodą raczej się nie sprawdzi. Zawsze to lepiej niż długi czas z dobłyskiem na zamknięciu migawki, ale i tak daje rozmycie jak jest ruch. Przy okazji sprawdzę jak to działa pod wodą, chociaż z mojego doświadczenia nie ma jak odpowiednio doświetlić kadr, a takie udogodnienia to tylko w ostateczności.

Jest to tak, że pod dynamicznych sytuacjach nie ma czasu na zbytnie szperanie po menu i tak ustawiam parametry zdjęcia by były w miarę uniwersalne (szeroki zakres) a podczas sesji modyfikuję jedynie kilka (najczęściej max dwa - wyciągnięte na pokrętła). W wodzie to będzie jeszcze bardziej ograniczone i jak już to raczej w powierzchniowym odpoczynku.

Awatar użytkownika
włóczykij_89
Posty:59
Rejestracja:sob, 15 września 2012, 20:50
Lokalizacja:Kołobrzeg

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: włóczykij_89 » pn, 18 marca 2013, 23:05

dzięki wielkie, dużo mi wyjaśniłeś :D
w sumie to właśnie się czaję na jakiś aparat pod wodę i tak zbieram po trochu informacji

jeszcze raz dzięki :)

Awatar użytkownika
włóczykij_89
Posty:59
Rejestracja:sob, 15 września 2012, 20:50
Lokalizacja:Kołobrzeg

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: włóczykij_89 » pn, 18 marca 2013, 23:06

oo a jeszcze może mi podpowiesz na jakie parametry mam głównie zwracać uwagę przy kupnie aparatu pod wodę, głównie nasze polskie wody jeśli to robi różnicę ??

Awatar użytkownika
Tomix_TC
Posty:805
Rejestracja:sob, 3 września 2011, 12:47
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: Tomix_TC » pn, 18 marca 2013, 23:59

Ponieważ ekspertem od podwodnych zdjęć będę za kilka lat i nie miałem możliwości przetestowania różnych aparatów (jedynie osiem) to daleki jeszcze jestem od radzenia komuś w tym zakresie. Pewnie są na forum osoby bardziej doświadczone w zdjęciach podwodnych. Mój wybór nexa 5n był podyktowany zamiarem jego wykorzystywania jako aparatu uzupełniającego (z możliwością wykonania bardzo przyzwoitej jakości filmu ful HD) do zestawu foto. Spełnia też kryteria istotne jak sądzę z punktu widzenia warunków panujących pod wodą tj:
- stosunkowo jasny obiektyw (szerokokątny z minimalnym winietowaniem i aberracją)
- duży zakres ISO
- niskie szumy przy wyższych ISO
- szybki AF
- szybki wybór punktu AF
- szybki dostęp do podstawowych ustawień (tego w tym nexie nie ma - zwłaszcza w obudowie)
- dobry balans bieli z możliwością ręcznego ustawienia (niestety nie jest łatwo dostępny)
- funkcja zdjęć seryjnych
- matryca (powyżej 12MP) - żeby można było wykadrować szerokie kadry
- filmy w ful HD (szybki i cichy AF, z funkcją śledzenia obiektu)
- szybki procesor (obsługujący zapis na karcie klasy 10)

i takie tam pomniejsze jak:
- wygodne przyciski obudowy
- dobrej jakości wyświetlacz
- wbudowana lampa błyskowa, a najlepiej gorąca stopka (chociażby po to by sterować wyzwalaczem lamp zewnętrznych)
- szybka gotowość po włączeniu (max 1,5s)
- duża żywotność baterii (min 500 zdjęć z AF i lampą na jednym akumulatorku)
- rozmiar
itd

Priorytety musisz sobie sam ustawić biorąc pod uwagę to do czego jeszcze będziesz go wykorzystywał. Jest kilka wątków o doborze aparatu do zdjęć podwodnych. Podanych jest kilka gotowych i cenowo przyzwoitych rozwiązań. Szukaj, czytaj są testy porównawcze aparatów podwodnych w internecie i pytaj. Wszystkich wątpliwości i tak nie rozwiejesz.

Awatar użytkownika
włóczykij_89
Posty:59
Rejestracja:sob, 15 września 2012, 20:50
Lokalizacja:Kołobrzeg

Re: Zestaw do fotografii Tomix_TC

Postautor: włóczykij_89 » wt, 19 marca 2013, 21:06

okey dzięki wielkie


Wróć do „Fotografia podwodna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 13 gości