[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Węglowe płetwy- warto? -Spearfishing.pl

Węglowe płetwy- warto?

Wszytko co dotyczy masek, fajek, płetw oraz obciążenia.

Moderator:doox

Awatar użytkownika
Łukasz H.
Posty:227
Rejestracja:sob, 12 czerwca 2010, 16:56
Lokalizacja:Pomorskie
Węglowe płetwy- warto?

Postautor: Łukasz H. » sob, 4 września 2010, 15:25

Nie widzę aby ktoś poruszał ten temat a uważam że jest istotny. Wiem że wielu kolegów ma albo orientuje się w temacie płetw węglowych. Czy ktoś może rozwinąć ten temat? Czy warto wydać takie pieniądze i na co tak naprawdę je wydaje.
Pozdrawiam wszystkich łowców!
Dont act stupid! Dont write shit!Just Shoot the damn fish!

Awatar użytkownika
Jaca
Posty:2240
Rejestracja:śr, 5 marca 2008, 14:11

Re: Węglowe płetwy- warto?

Postautor: Jaca » sob, 4 września 2010, 16:27

Dobre pytanie Łukasz.

Odpowiem na nie w następujący sposób: To zależy do czego potrzebujesz płetw...

Jeżeli nurkujesz głównie w Polsce lub kraju oferującym podobne warunki jak u nas czyli nurkujesz do głębokości 10 metrów, pływasz między zwalonymi drzewami, po trzcinach lub w gęstej roślinności to wg mnie nie ma co sięvwbijać w karbonowe płetwy...

Karbon to materiał wyjątkowo wytrzymały a do tego niesamowicie lekki. Te "nowinki" słyszał na pewno każdy z Was. Pióra karbonowe obniżają zatem masę płetw co jest przydatne przy podróżowaniu ale podczas nurkowania nie za bardzo jest to przydatne bo i tak trzeba dociążać nogi, żeby być idealnie wyważonym...
Płetwy karbonowe są dla tych, którzy nurkują głęboko bo około 20 metrów... mi się udało w norwegii strzelić czerniaka na 21 metrach i uważam to za wyczyn (tym bardziej, że podczas jednej sesji zszedłem około 20 razy na podobną głębokość)... płetwy te dają mi taką swobodę psychiczną, że wiem, że nie pękną jak będę próbował wyjść z takiej głębokości... z drugiej strony swoją życiówkę (34m) zrobiłem w plastikach :)...


Plusy płetw karbonowych:
- niska masa (przewóz samolotem)
- ogromna wytrzymałość (brak ryzyka złamania z przeciążenia jeśli się nie kombinuje przy płetwach)
- możliwość doboru idealnej twardości
- oddają troszkę inaczej energię przyłożoną do kopnięcia niż plastik przez co ruchy są bardziej efektywne
- łatwość naprawy drobnych pęknięć, strzępień krawędzi i rys wynikających z nieprawidłowego używania lub przechowywania (potrzebne materiały to mata karbonowa, trochę laminatu, pędzelek, jakiś ścisk stolarski z szerkoimi okładkami by był przydatny, gumowe podkładki którymi się osłania elementy ścisku stolarskiego)
- duży lans!!! :D

Minusy płetw karbonowych:
- Cena!!!
- łatwo porysować powierzchnię
- przy uderzeniach bocznych możliwość odkruszenia tak jak przy płetwach wykonanych z wł. szklanego
- miękki lub średnio twardy karbon wydaje dźwięk w postaci kliknięć przy krótkich i szybkich ruchach lub ruchach skręcających płetwę
- dużo gorzej płynie się w takich płetwach "żabeczką" co utrudnia bezgłośne poruszanie się w pobliżu ryby i trzeba poszukiwać innych technik (przynajmniej w miękkich płetwach tak jest, w twardych nie próbowałem ale myślę że niedługo ktoś się wypowie kto używa twardych karbonów i uzupełni tą lukę)...

Ja zauważyłem takie cechy tego materiału... ale mimo minusów, po spróbowaniu karbonu nie mam zamiaru go zamieniać na coś innego... w plastikach trenuję na basenie, w plastikach łowię w Polsce i są do tego najlepsze ale w karbonach trenuję free w głąb i łowię za granicą...

Awatar użytkownika
Łukasz H.
Posty:227
Rejestracja:sob, 12 czerwca 2010, 16:56
Lokalizacja:Pomorskie

Re: Węglowe płetwy- warto?

Postautor: Łukasz H. » sob, 4 września 2010, 18:47

Czyli jak dobrać sobie najlepszą twardość? Jeżeli dla mnie Cressisub Gara professional LD są idealne to jak szukać ich odpowiednika w płetwach węglowych? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze np. but omera pióro c4? Omer Stingray Carbon? Leaderfins? Czym się można najlepiej wylansować :D Doradź kolego!
Dont act stupid! Dont write shit!Just Shoot the damn fish!

Awatar użytkownika
Łukasz H.
Posty:227
Rejestracja:sob, 12 czerwca 2010, 16:56
Lokalizacja:Pomorskie

Re: Węglowe płetwy- warto?

Postautor: Łukasz H. » sob, 4 września 2010, 18:50

Aha
Czy naprawdę jest je tak łatwo zniszczyć? Przecież włókno węglowe jest niby nie do zdarcia.
Dont act stupid! Dont write shit!Just Shoot the damn fish!

Awatar użytkownika
Jaca
Posty:2240
Rejestracja:śr, 5 marca 2008, 14:11

Re: Węglowe płetwy- warto?

Postautor: Jaca » ndz, 5 września 2010, 23:04

jak dla mnie to węgiel jest nie do zdarcia... chyba że ma braki wypełnienia laminatem... nie próbuj szukać płetw które dadzą Ci takie same właściwości jakie dają Ci stare... jak takich szukasz to lepiej ich po prostu nie zmieniaj bo są idealne z tego wynika... ;)

a tak szczerze... karbon ma dużo większą elastyczność niż plastik, co oznacza mniejsze straty energii przy kopnięciu... pióro może być bardziej miękkie niż odpowiednik plastiku ale ta elastyczność pozawala na to że możesz pracować lżej i płynąć tak samo szybko...

C4 mają szerokie relingi po bokach i falują się co wg mnie może powodować powstawanie przepływu turbulentnego na powierzchni płetwy co spowoduje prześlizgiwanie się wody po płetwie (płetwa będzie przecinać wodę) przez co płetwa traci moc... ale to by trzeba było zobaczyć puszczając strumień zabarwionej wody (pod wodą) na zgiętą płetwę... jak powstają fale i wiry to tak jest... jak nie no to przepływ jest laminarny... aha... woda powinna się przesuwać po powierzchni płetwy z taką samą prędkością jak podczas płynięcia... to są takie teoretyczne wywody.. :D

będą zawoody, siądziemy do dyskusji :drinks: i wszyskto Tobie wyśpiewamy... aż nocy będzie brakować podczas pogaduch... tak tego będzie dużo... :D


Wróć do „ABC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 59 gości