[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 368: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 368: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Subiektywna reakcja na niedotlenienie ? - Strona 2 -Spearfishing.pl

Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Wszystko co dotyczy problemów zdrowotnych związanych z nurkowaniem.
Awatar użytkownika
Ela
Posty:205
Rejestracja:czw, 12 lutego 2015, 07:04
Lokalizacja:Rybnik
Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: Ela » pt, 6 marca 2015, 10:33

Panowie, zaczęłam właśnie ćwiczenia mające dac mi kontrolę nad nagłosnia i podniebieniem miekkim. Bardzo przystępnie jest to opisane przez Erica Fattah'a- dostępne polskie tłumaczenie. Ćwiczenia wykonuje narazie na sucho. I duuuzo pracy przede mną :e_geek:
Ale motywuje mnie dodatkowo fakt dużych problemów z wyrównywanie ciśnienia metoda tradycyjną.
No i właśnie liczę też na to, że w momencie kiedy wszelkie manipulacje z zmagazynowanym powietrzem w czasie bezdechu staną się czymś zupełnie naturalnym ( jak u Ciebie Patryku), to wszelkie napięcia mięśni twarzy znikną zupełnie.
Robiłam w tym tygodniu na sucho, w fotelu tabele na CO2 ( 8 X 2 min bezdechu) bez jakichkolwiek hiperwentylacji i szczekoscic nie wystąpił. Zwracalam uwagę aby pracować nad rozluznieniem twarzy, przelykaniem śliny a nie bezmyslnym trwaniu w bezruchu. Było... "do przyjecia" :wink:
Jak się wylecze, mam obrzęk obu uszu, to przećwicze to w wodzie zbliżając się do mojego PB i wtedy będę mogła dopiero ocenić czy tak naprawdę idę w dobrym kierunku.
Dzięki Panowie.

ptja
Posty:1234
Rejestracja:pn, 26 marca 2012, 15:15
Lokalizacja:Łódź

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: ptja » pt, 6 marca 2015, 14:30

Nie pamiętam, czy było na forum, ale tez może się przyda (w kontekście budowy naszych "kanałów wentylacyjnych" chociażby):
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski

http://www.sspoland.pl/

Awatar użytkownika
indianin
Posty:1033
Rejestracja:wt, 14 sierpnia 2012, 22:00

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: indianin » sob, 7 marca 2015, 07:42

Jedyny film który mi to wszystko wytłumaczył !! :clap:
"Wszystko co dobre przytrafiło mi się w wodzie"

"Zawsze jest tak, że w polowaniu ważny jest łut szczęścia"
Wiesław Roguski
www.sspoland.pl

Awatar użytkownika
Ela
Posty:205
Rejestracja:czw, 12 lutego 2015, 07:04
Lokalizacja:Rybnik

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: Ela » ndz, 8 marca 2015, 09:51

Jarku wielkie dzięki, facet rzeczowo i spokojnie ogarnął ten temat.
Pomimo tego, jak wykonuje ćwiczenia aby to wszystko złożyć do kupy, czuje się trochę jak w czeskim filmie :-D
Ale spokojnie krok po kroku do celu aż zacznie klikać na pstrykniecie palcami ;-)

Awatar użytkownika
Ela
Posty:205
Rejestracja:czw, 12 lutego 2015, 07:04
Lokalizacja:Rybnik

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: Ela » wt, 10 marca 2015, 17:19

Kurcze dziś jadąc samochodem coś mi wreszcie kliknęło :)
Mimo tego upragnionego dzwięku mam mały dylemat. Opiszę swoje odczucia.
Na tę chwilę mam wrażenie, że faktycznie sedno tej metody skupia się na pracy języka.
Nie myślę już w ogóle o zamykaniu nagłośni, neutralnej pozycji podniebienia miękkiego itp. Skupiam się na pracy języka, na posuwistym wtłaczaniu go do podniebienia, na użyciu go jako silnego, mięsistego tłoka. Przepraszam za określenia, ale tak to odczuwam, ta jego mięsistośc, siła i sprężystość jako mięśnia, to chyba klucz do sukcesu.
Ale gdzie pojawił się dylemat.
Otóż, mam wrażenie, że chyba trochę siebie oszukuję i minimalnie sobie pomagam przedmuchując jednak uszy.
Gdzieś wyszperałam, że aby miec pewnosc, że to jednak metoda Frenzela, wystarczy położyc rękę na przeponie i obserwowac czy mięsnie się napinają podczas wyrównywania ciśnienia. Gdy nie pracują, wtedy to jest to!
U mnie ani drgną, nawet jak zawisłam głową w dół z kanapy :)
Czyżby czyżyk? :whistling2:

Awatar użytkownika
stargrass
Posty:207
Rejestracja:ndz, 16 grudnia 2012, 11:38
Lokalizacja:Białystok

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: stargrass » wt, 10 marca 2015, 20:25

Najlepszy test to spróbować czy wszystko tak samo działa na pełnym wydechu. Wtedy nie ma szans żeby podświadomie oszukać.

Awatar użytkownika
bruner
Posty:4457
Rejestracja:czw, 24 września 2009, 10:49
Lokalizacja:Sosnowiec; Kraków
Kontaktowanie:

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: bruner » śr, 11 marca 2015, 10:06

Zgadza się Marcinie - celna uwaga frenzel będzie także na pełnym wydechu działał bez zarzutu - bo w ustach i przełyku jest ciągle powietrze i to wystarczy podniebieniu do jego sprężenia. A valsava na wydechu nie ma 'z czego' zadziałać :good:
Bee Free Underwater Piotr Gruszeczka; write to me: gruszeczka_p@wp.pl http://www.youtube.com/user/PGRbruner
Boże daj mi Pogodę ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić; Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich.
*Przepraszam każdego, komu uda się tak przekształcić sens mojej wypowiedzi, że poczuje się zniesmaczony lub osobiście obrażony

http://www.sspoland.pl/

Awatar użytkownika
Ela
Posty:205
Rejestracja:czw, 12 lutego 2015, 07:04
Lokalizacja:Rybnik

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: Ela » śr, 11 marca 2015, 23:42

Na pełnym wydechu w moim przypadku "wszystko nie działa tak samo, bez zarzutu".
Valsava nie działa zupełnie, a Frenzel jest bardzo subtelny. Nie mam zupełnie tej pełnej kontroli aby otwierać i zamykać trąbki na dowolnie długi czas. Czuje tylko delikatne szmery.
Zatem chyba doopa a nie czyżyk :evil:

Awatar użytkownika
mikedab
Posty:13
Rejestracja:wt, 15 kwietnia 2014, 12:08
Lokalizacja:Kraków

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: mikedab » czw, 12 marca 2015, 16:35

Skoro na wydechu Frenzel subtelny, to znaczy że kierunek dobry....teraz tylko wyćwiczyć i będzie działało. Przy większym muthfillu powinno być ok.
Przy okazji podrzucam jeszcze filmik z fajnym ćwiczeniem na kontrolowanie głośni Andrea Zuccariego. Mi osobiście bardzo pomaga. Stosuję tez jego pewne modyfikacje podczas statyki na sucho, np. zdejmuję noseclip i otwieram buzię, co powoduje że głośnią blokuję powietrze w płucach. W momencie gdy pojawiają się pierwsze skurcze przepony zaczyna się zabawa :)
https://www.youtube.com/watch?v=gCtHavGZb_g

Awatar użytkownika
Ela
Posty:205
Rejestracja:czw, 12 lutego 2015, 07:04
Lokalizacja:Rybnik

Re: Subiektywna reakcja na niedotlenienie ?

Postautor: Ela » pt, 13 marca 2015, 13:06

Michał, dość drastyczną zabawę nam proponujesz 8) ...
Ale chyba każde takie ćwiczenia na wydechu są mniej lub bardziej katorżnicze. A efekty przy regularnych ćwiczeniach są pewnie spektakularne.
Postaram się wygospodarować trochę czasu na to aby położyć się spokojnie i nie zasnąć w locie, co w moim przypadku wcale nie jest takie proste :roll: i ćwiczyć w miarę regularnie.
Wzięłam się na sposób jeśli chodzi o tabele, traktując je jako zło konieczne i zaczęłam je wykonywać przy normalnej krzątaninie w kuchni. Komfort i relaks dość słaby ale co najważniejsze nie odplywam między bezdechami i oszczędzam czas ;-)


Wróć do „Zdrowie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości

cron