[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
KURSY FREEDIVINGU... - Strona 3 -Spearfishing.pl

KURSY FREEDIVINGU...

Wszystko co dotyczy treningów.
k4d
Posty:30
Rejestracja:pn, 20 lipca 2009, 12:52
Re: KURSY FREEDIVINGU...

Postautor: k4d » czw, 24 września 2009, 10:50

Widzę, że ostra dyskusja się nawiązała na temat kursu prowadzonego przez Huberta.
Brałem w nim udział więc się wypowiem. Tak jak wielu z Was nurkowałem od dziecka (bez maski, bez fajki, bez jakiegokolwiek sprzętu). Łowiectwem i tematyką nurkowania na wstrzymanym oddechu zacząłem się zajmować/interesować na poważnie dopiero w tym roku. Poszedłem na kurs przede wszystkim po to by poznać swoje obecne możliwości i dowiedzieć się jak bezpiecznie nurkować. Pod okiem doświadczonego zawodnika można spokojnie trenować, popełniać błędy - na otwartej wodzie nie ma na nie miejsca. Kurs taki jest także okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach (sporo jest osób zainteresowanych tematem ale np. nie mają z kim trenować). Zauważyłem też, że jak kilka osób rywalizuje ze sobą to na prawdę lepsze wyniki się osiąga ;-)

Co do samego kursu:

- teorie oczywiście można samemu w sieci poczytać, ale Hubert przedstawił w sposób uporządkowany wszystkie informacje - od historii free, po konkurencje na zawodach, bezpieczeństwo, sprzęt, technikę pływania, oddychania itp, itd.

- na basenie nacisk na bezpieczeństwo od początku. Pierwsze zajęcia - ćwiczenie asekuracji, rozpoznawanie objawów blackoutu i ćwiczenie wyciągania kolegi/koleżanki z opresji, procedura (i’m OK ;-). Na kolejnych zajęciach dynamika z płetwami, bez płetw, statyka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia wydolnościowe i wszystko co może poprawić osiągi.

Oczywiście przez 10h na basenie nie da się osiągnąć nie wiadomo czego i nie jest taki cel kursu moim zdaniem. Chodzi o to żeby nauczyć się jak trenować, wyeliminować błędy, poprawić technikę pływania itp. W razie wątpliwości Hubert wszystko spokojnie tłumaczy, pomaga ułożyć plan treningowy. Ogólnie kurs spełnił w 100% moje oczekiwania - zacząłem się wciągać we free tak jak w łowiectwo (na urlop na Krecie kuszy nie brałem - wystarczyło nurkowanie bez strzelania). Z tego co wiem chłopaki planują w przyszłości rozszerzyć kurs o zajęcia na wodach otwartych - na pewno wezmę w tym udział jak dojdzie pomysł do skutku. Z drugiej strony Hubert zainteresował się łowiectwem więc może w przyszłości uda się zorganizować kurs typowo skierowany do łowców – tym bardziej, że jest gdzie – po kilku zalaniach siedziby snoork.pl, remoncie – powstała przyjemna sala wykładowa.

Co do kwalifikacji Huberta do prowadzenia kursu free – wystarczy mi, że zobaczę jak na spokojnie przepływa sobie 3 baseny lub asekuruję Go przy statyce i zaczyna mi się już nudzić… Poza tym dobry kontakt ma z kursantami - co jest chyba nawet ważniejsze od umiejętności.

W sumie najlepiej jakby wziął udział w tym kursie ktoś, kto był już na innym kursie – mógłby porównać i obiektywnie napisać wady i zalety. Gdzieś na forum było napisane, że za darmo taki "obserwator" może wziąć udział w kursie - warto żeby się ktoś zgłosił bo mi mimo chęci ciężko być obiektywnym.

pozdrawiam
konrad

Awatar użytkownika
sharky
Posty:1706
Rejestracja:ndz, 7 września 2008, 19:23
Lokalizacja:Warszawa

Re: KURSY FREEDIVINGU...

Postautor: sharky » czw, 24 września 2009, 21:03

Od siebie dodam tylko, że żaden freediver nie nauczy łowcy polować. Zaliczyłem kurs u Tomka Nitki i chwała mu za cierpliwość bo nie dużo zabrakło i kurs by się posypał. Fakt, nauczyłem się wielu fajnych rzeczy i twierdzę, że mimo wszystko ten kurs był potrzebny ale to było raczej nastawione na jedno zejście a w trakcie polowania najważniejsza jest powtarzalność. Przecież siedzimy w wodzie 3-5 godzin! Tomek był przerażony jak to usłyszał :lol: Ja uważam, że taki kurs powinien być przeprowadzany na wodach otwartych, czyli w naturalnych warunkach ''łowieckich''. Podstawa to prawidłowy scyzoryk (który do tej pory nie zawsze idealnie mi wychodzi) i opanowanie przynajmniej dwóch metod wyrównywania ciśnienia w uszach. Szybkie zejście i przedmuch bez wysiłku i strat tlenowych to podstawa. Oczywiście najlepiej zacząć kurs na basenie a potem przejść na wody otwarte, żeby osoby nie kumające o co biega nie miały szoku termicznego :wink: ale to już większa kasa. Najlepiej nurać jak najczęściej i tyle. Jak ktoś ma coś mądrzejszego do napisania to zapraszam. Pozdro.
Delta Wołgi El-Dorado. Strzel i wypuść.

Awatar użytkownika
andrzej
Posty:456
Rejestracja:czw, 3 lipca 2008, 23:05
Lokalizacja:Gdańsk

Re: KURSY FREEDIVINGU...

Postautor: andrzej » czw, 24 września 2009, 23:19

Sharky - bardzo mądre słowa. Wyraziłeś w zasadzie moje zdanie. Sam do łowiectwa trafiłem poprzez zainteresowanie freedivingiem a dzięki dobremu młodszemu koledze, jednego z najlepszych krajowych freediverów Piotrkowi Bauzie dostaje sporą dawkę fachowej, praktycznej nauki - dodam że za "free". Bez wątpienia fajnie jest tu mieć pewne umiejętności, ale moje basenowe PB 75 m dnf, 100 dyn, 5:15 sta, nie ma prawie żadnego przełożenia na umiejętności i specyfikę związaną z łowiectwem w naszych warunkach. Tutaj rzadko kiedy jestem pod wodą powyżej minuty czy poniżej 10 m., pływam po powierzchni kilometrami, w wodzie jestem godzinami, taszczę z sobą sprzęt, ryby i dużą dawkę czujności ;). Liczą się głownie jak wspominałeś "umiejętnośći terenowe": cisza, regularne "czesanie", dobre oko i opanowanie a raczej mniej techniki pakowania na maksa, walki ze skurczami czy właściwej "rozgrzewki". Tak czy inaczej pozdrowienia i szacunek dla wszystkich bezbutlowców! :D


Wróć do „Treningi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 57 gości